Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Watch jsou hodinky, co nabité moc dlouho nevydrží. Podívejte se, jak z nich dostat maximum
Foto: Apple

I když se Apple v mnoha ohledech tradičního i mechanického hodinářství inspiroval, o Apple Watch nelze přemýšlet jako o klasických hodinkách, jelikož chtějí být spíše nástupcem této kategorie. Oproti tradici nabídnou nesrovnatelně širší funkcionalitu vykoupenou zpravidla jen jednodenní výdrží. Nastává tedy paradoxní situace, kde může být potřeba zařízení šetřit, aby dostatečně dlouho vydrželo ukazovat čas. Podívejme se na několik možných způsobů, jak zpomalit vybíjení baterie Apple Watch.

Pokud jsou využívány skutečně zejména pro ukazování času a pár dalších detailů, v zásadě není potřeba se o výdrž hodinek Applu v průběhu dne vůbec starat. Naopak intenzivní zátěž zahrnuje například dlouhou sportovní aktivitu, časté rozsvěcení displeje, velké množství notifikací a samozřejmě také specifičtější aplikace jako například funkce hledáčku apod. Snahou je přitom vyhnout se přílišnému omezování podobných aktivit, protože pak Apple Watch snadno ztratí svou přidanou hodnotu.

Rezerva

Nejzjevnější možností, jak šetřit baterii, je zapnout „Režim nízké spotřeby“, který má u chytrých hodinek mnohem radikálnější podobu než u iPhonů. Jedná se totiž přesně o zmiňovanou ztrátu přidané hodnoty – vypnou se všechny funkce kromě zobrazování času. Režim nízké spotřeby je dostupný po přejetí prstem nahoru po ciferníku, kdy se zobrazí Ovládací centrum. Klepnutím na procentuální stav baterie hodinek pak uživatel dostane možnost zapnout a vypnout „Rezervu“.

Foto: Apple

Vypnutí „probuzení zvednutím“

Mnohem méně extrémním zásahem do funkcí Apple Watch je vypnutí funkce „Probudit zvednutím“, která při zvednutí ruky (resp. specifickém pohybu) automaticky rozsvítí displej. Jelikož tato funkce musí být kvůli spolehlivosti dostatečně citlivá, často se aktivuje i bez odpovídajícího záměru uživatele a zbytečně vybíjí baterii. Zakázat ji lze aplikaci Watch (nebo v nastavení hodinek) v Nastavení -> Obecné -> Probudit obrazovku -> Probudit zvednutím zápěstí. Používání hodinek se tím zkomplikuje o jeden krok, kdy jejich aktivace bude vyžadovat dotknout se displeje.

Snížení jasu a zvolení tmavšího ciferníku

Jelikož mají Apple Watch OLED displej, znamená to, že pixely zobrazující černou barvu jsou vypnuté a tedy nevyužívají žádnou energii. Dalším způsobem prodloužení životnosti baterie je tak zvolení ciferníku s převažující černou barvou. Podobný efekt pak pochopitelně má také obecné snížení jasu displeje.

Tmavší a jednodušší ciferník znamená méně světla a méně spotřebované energie (Foto: Matthijs Kok / Behance)

Snížení množství oznámení

Nakonec kompromisem mezi používáním chytrých hodinek a maximalizací jejich výdrže může být detailnější nastavení Oznámení. Opravdu je nutné okamžitě hned ze zápěstí vědět o každém novém e-mailu? Nestačí na zprávy upozorňovat pouze na telefonu, když odpověď stejně nejspíš vyžaduje jeho vytažení z kapsy? Minimalizace oznámení přijímaných hned na zápěstí přitom nemá jen pozitivní dopad na výdrž baterie, ale také na lepší soustředění, protože se vyhneme mnoha nepotřebným rozptýlením.

Kromě „Rezervy“ žádný z navrhovaných kroků zásadním způsobem neovlivní, jak dlouho Apple Watch vydrží na jedno nabití. Spíše se jedná o způsob, jak z nich dostat ještě o něco málo více funkcionality a v některých případech zároveň prostředek, jak je efektivněji používat a vyhnout se zbytečné frustraci z přemíry propojenosti s digitálním světem.

Komentáře