Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Braun oživuje své ikonické reproduktory od designéra Dietera Ramse, kterým se inspirovali Jobs i Ive

Zpravidla Apple bývá tím, od kterého se inspirují ostatní výrobci a navrhují mnohdy až příliš podobné produkty, za které čelí negativním narážkám veřejnosti. Nicméně i Apple měl v minulosti svou velkou inspiraci, k níž po stránce designu vzhlíželi Steve Jobs a Jony Ive. Tou je německý industriální designér Dieter Rams, který se proslavil návrhy ikonických produktů pro společnost Braun.

Například takový iPod vycházel z kapesní rádia T3, Mac Pro se inspiroval rádiem T1000 a iMac čerpal designové křivky z kultovního reproduktoru LE1. A právě tato modelová řada reproduktorů, která vyšla v roce 1959 a následně se netěšila žádným výrazným aktualizacím, nově přichází v inovovaném pojetí. Braun, respektive Braun Audio představuje tři redesignované variace, které stále nesou Ramsův rukopis.

Jmenují se LE01, LE02 a LE03 a prakticky jde o tři různé velikosti znovuzrozených reproduktorů, které přichází s velice decentním vzhledem, jenž prosazuje i Apple. Byť je jejich design pravděpodobně to nejdůležitější, podle čeho budou hudební fajnšmekři vybírat, nelze opomenout ani jejich vnitřní výbavu, která celou proměnu dotváří.

Uvnitř je totiž vedle Bluetooth a Wi-Fi k dispozici také bezdrátový protokol AirPlay 2 pro přehrávání obsahu z iPhonu, iPadu nebo Macu a možnost hlasového asistenta. Nejde však o Siri, nýbrž Google Assistant, který je v řadě věcí napřed. K dispozici je mimo jiné i Chromecast, Ethernet, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a překvapivě také integrované Spotify Connect.

Vzhledem k tomu, že trojice reproduktorů ještě není na trhu, nelze přesně soudit, jak kvalitně hrají. Magazín Engadget však informuje o tom, že má z nich vycházet čistý vyvážený zvuk a obecně má jít o dobrou investici. Cenově pak budou okupovat hranici 379 dolarů, respektive 799 dolarů a 1 199 dolarů (od nejmenšího po největší; LE03 až LE01). Dostupné budou dvě barvy – bílá a černá.

Nyní je otázkou, jak se Braunu tento vstup na trh prémiového audio příslušenství podaří. Přeci jen téměř 30 let do této oblasti nepromlouval a nechával to na jiné hráče, mezi kterými je Sonos, Bang & Olufsen a klidně i Apple se svým HomePodem.

Foto: Apple

Komentáře