Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dnes vychází iOS 13 a watchOS 6. Připomeňte si 7 klíčových novinek
Na iOS 13 nyní funguje na 77 % zařízeních doručených za poslední čtyři roky

V horizontu několika hodin bude možné stahovat a instalovat konečné verze operačních systémů iOS 13 a watchOS 6. Nepřináší mnoho zásadních změn. Jsou ale plné užitečných prvků, které zlepšují zkušenost s používáním zařízení.

iOS 13 – Dark Mode (tmavý režim)

Je třeba přiznat, že první bod si nejspíš všichni dobře pamatují a možná je dokonce jediným, který si s třináctou verzí iOS spojují. Zkrátka se ale jedná o výraznou změnu vzhledu systému za velmi dlouhou dobu. Pro iOS jsou standardně typické výrazné barvy a velké bílé plochy, mnoho uživatelů tedy bude tmavý režim využívat nejspíš už pro oživení své zkušenosti. Majitelé iPhonů s OLED displeji (X, XS, 11 Pro) se navíc mohou těšit na zlepšenou výdrž baterie, černá barva totiž znamená zcela vypnuté pixely.

iOS 13 – Zrychlení systému

Apple z hlediska podpory starších zařízení stále může pracovat na zlepšení, už dlouho ale nemá v tomto ohledu konkurenci. To znamená jak dostupnost nejnovější verze iOS i na iPhonu 6s z roku 2015, tak očekávané zrychlení spouštění aplikací až o polovinu. Bude také podstatně snadnější je stahovat, jelikož k tomu bude stačit až o 60 % méně dat než dosud.

iOS 13 přímo v Ovládacím centru nabídne seznam Wi-Fi sítí

iOS 13 – Optimalizované nabíjení

Velká část uživatelů svá zařízení nechává nabíjet přes noc. Zdá se to jako efektivní řešení, zbytečně ale vytěžuje baterii a způsobuje její rychlejší stárnutí. Li-Ion baterie v iPhonech totiž mají životnost stanovenou na určitý počet cyklů a nabíječka je po plném nabití nechá o trochu vybít a opět doplní. To může v průběhu několika nocí znamenat jeden celý cyklus. iOS 13 má tento problém řešit novým algoritmem, který se naučí, kdy uživatel většinou telefon připojuje a odpojuje z nabíječky a uzpůsobí tomu nabíjecí cyklus tak, aby částečné vybíjení a doplňování baterie nenastalo.

iOS 13 – Sign In with Apple

Mnoho aplikací a služeb umožňuje snadné přihlášení prostředníctvím Facebooku nebo e-mailu bez nutnosti složitě vytvářet nový účet. Výhodou je ušetřený čas, daná aplikace nebo služba ovšem dostane přístup k mnoha informacím z profilu. Apple chce zamezit zneužívání podobných nástrojů a vytvořil proto vlastní systém Sign In with Apple. Při přihlašování se zobrazí stejně jako ostatní tlačítka na jedno klepnutí, v pozadí ale využívá poměrně složitý proces anonymizace uživatele. Vytvoří zjednodušený profil obsahující jen informace nutné pro fungování aplikace/služby a dokonce dočasný e-mail, k tomu osobnímu tedy žádná třetí strana nedostane přístup.

Mezi další zajímavé novinky patří možnost psát prostřednictvím šoupání prstu po klávesnici, stejné nástroje pro úpravu videa jako u fotografií přímo v galerii a mnoho dalších. Pro široký přehled detailů je nejjednodušší otevřít tag iOS 13 pod článkem, shromažďující vše, co jsme o systému napsali.

Cíle čtení v iOS 13

watchOS 6 – Nové ciferníky

Podobně jako je tmavý režím nejznámější novinkou v iOS 13, nové ciferníky jsou nejviditelnější novinkou watchOS 6. Jedná se prostředky najčastější interakce s hodinkami a dává tedy dobrý smysl, že jim Apple stále věnuje mnoho pozornosti. Na jednu stranu přibyly minimalistické vzhledy zobrazující pouze hodinovou a minutovou ručičku, na druhou stranu jsou dostupné nové komplikace. Ty poskytnou více informací, umožňují totiž klepnutí pro zobrazení detailnějšího přehledu.

watchOS 6 – App Store

S novou verzí operačního systému pro Apple Watch se zase o krok dále posouvá jejich nezávislost na iPhonu. Součástí toho je možnost instalovat aplikace přímo z hodinek, k čemuž poslouží jejich vlastní App Store. Nabídne velmi podobnou zkušenost jako jeho větší verze a umožní několik způsobů vyhledávání jako psaní na displeji, diktování nebo využití Siri.

App Store a sledování menstruačního cyklu v watchOS 6

watchOS 6 – Aplikace Hluk

Zvukový smog je jeden z velkých problémů současných měst, dlouhodobé vystavování se mu totiž může poškodit jak sluch, tak psychické zdraví. Apple Watch tak nově budou kontinuálně sledovat hladinu okolního hluku a pokud přesáhne určitou hodnotu, upozorní uživatele, že by se v daném prostředí neměl zdržovat příliš dlouho. Ve formě komplikace se pak může objevit také přímo na ciferníku a při rychlém pohledu tak poskytnout představu o tom, jak hlučná jsou místa, kde se majitel hodinek normálně pohybuje.

Stejně jako u iOS i toto je jen letmý náznak novinek, které watchOS 6 nabídne. Nutné je zmínit například aplikaci pro sledování menstruačního cyklu pro ženy a nové možnosti dlouhodobého sledování své fyzické aktivity. Detailní přehled lze opět získat kliknutím na tag watchOS 6 pod článkem.

Komentáře