Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dnes vychází iPadOS. Připomeňte si 7 novinek, které zásadně rozšiřují schopnosti iPadu

Jelikož je iPadOS nově v zásadě samostatným operačním systémem, dostal také samostatné datum vydání. Zatímco iOS 13 přináší kromě výrazné estetické změny spíše mnoho užitečných detailů, iPadOS má znamenat poměrně zásadní proměnu fungování systému pro tablety Applu. Cílem je přitom stát se plnohodnotnou náhradou pro desktopový počítač v mnohem větší míře než kdy dříve. Nový systém, dostupný pro modely iPad Air 2 a novější, by měl být dostupný v horizontu pár hodin a je tedy nejvyšší čas si připomenout několik nejzajímavějších novinek.

Widgety a zobrazení Dnes na hlavní ploše

iPadOS nemá jedinou novou hlavní funkci, která svou atraktivitou zjevně vystupuje nad ostatní, můžeme tedy postupovat podle toho, jak se používání iPadu změní od prvního odemčení po funkce hlouběji v systému. Vzhledem k téměř nezměněné podobě od roku 2010, se poměrně výrazné oživení odehrálo hned na hlavní ploše.

Zde lze nyní kromě klasické, avšak hustší, mřížky ikon aplikací zobrazit také lištu Dnes s velkým časem, datumem a vybranými widgety. Po něčem podobném uživatelé volali už dlouhé roky s častými odkazy na Android, Apple si ale z nějakého důvodu počkal a iPad nyní konečně bude působit jako serióznější nástroj hned na první pohled.

Vylepšený multitasking, Split View a Slide Over

Jeden z nejvýraznějších rozdílů mezi iOS a macOS spočívá v práci s aplikacemi. Ačkoliv počítače Mac už několik let podporují roztažení aplikací na celou obrazovku jako na mobilním systému, lze s nimi pracovat také jako s okny. To iOS a ani nový iPadOS neumožňuje a přichází tedy s alternativními způsoby, jak mít otevřených několik aplikací na jedné ploše zároveň. První vlaštovkou plnohodnotného multitaskingu byl Split View se dvěma aktivními aplikacemi a Slide Over se třetí ve zmenšené, mobilní podobě.

iPadOS na tomto konceptu dále buduje a umožňuje například rychleji přepínat mezi aplikacemi v Slide Over pouhým šoupnutím vpravo nebo vlevo v jejich spodním rohu – stejně jako na iPhonech bez Touch ID. Z nich je převzat také vlastní multitasking, přepínání aplikací na iPadu tedy může fungovat v zásadě ve dvou vrstvách. Tablet si navíc rozložení oken pamatuje a adekvátně ho zobrazuje ve velkém přehledu otevřených oken – celý systém zkrátka funguje podobně jako Mission Control v masOS.

Podpora otevírání více oken jedné aplikace

U počítače je zcela standardní situace, kdy pracujeme například se dvěma okny Finderu pro organizaci souborů, se dvěma okny prohlížeče nebo dvěma různými dokumenty pomocí jedné aplikace. Totéž dovoluje iPadOS, takže je konečně možné například psát v Google Docs v Safari a ve druhém okně mít otevřený zdrojový web. Tato funkce samozřejmě plně spolupracuje s multitaskingem jako na macOS, lze tedy zobrazit Exposé (přehled oken) také pro každou jednotlivou aplikaci klepnutím na její ikonu v Docku.

iPadOS s komplexním multitaskingem a souborovým systémem představuje novou éru tabletů Applu

Desktopový prohlížeč

Apple před několika lety do Safari v iOS přidal funkci přepínání mezi mobilní a desktopovou verzí webů, ta ovšem ve většině případů funguje nespolehlivě nebo vůbec. iPadOS se, na rozdíl od iOS 13, bude webům prezentovat jako desktopový operační systém, takže se mu standardně zobrazí plnohodnotná verze webových stránek. Malou změnou by přesto mělo být jejich lepší uzpůsobení pro dotykové ovládání, tedy větší tolerance k nepřesnému výběru ovládacích prvků.

Soubory

iOS neposkytovalo prakticky žádný přístup k souborvé struktuře paměti zařízení. Jedná se o určité zjednodušení používání, avšak na druhou stranu to v zásadě znemožňuje jakoukoliv komplexnější práci. Nová aplikace Soubory tento problém řeší – poskytuje velmi podobnou funkcionalitu jako Finder, tedy prohlížení a práci se soubory, ať už uloženými přímo v zařízení nebo na externím úložišti. Nic z toho přitom méně zkušení uživatelé nemusí používat.

Aplikace Soubory v iPadOS

Podpora externí myši

Pokud se má iPad stát náhradou desktopu, podle mnohých to znamená nutnou podporu ovládání myší nebo trackpadem, jelikož kombinace fyzické klávesnice a dotykového displeje zkrátka není příliš ergonomická. iPadOS nenabídne klasický kurzor, ale prostřednictvím funkce v sekci ZpřístupněníNastavení umožní tablet myší ovládat alsepoň virtuálním prstem.

Rozšířená práce s textem

iPadOS s sebou přináší možnost naučit se celou řadu nových gest a používat je pro efektivnější práci s tabletem. Lze například prostě chytnout kurzor v textu prstem a přesunout ho na požadované místo nebo kopírovat a vkládat text gestem smrsknutí a roztažení tří prstů na displeji.

Prostředky pro vytváření dokumentů výrazně rozšíří také nová možnost instalovat nová písma, která nejsou součastí standardní nabídky systému. Dostupná budou přímo v App Storu.

iPadOS 13 přinese desktopový prohlížeč Safari a malou klávesnici kdekoliv na displeji

Tento výčet ani zdaleka neobsahuje všechny novinky, které iPadOS nabízí. Pro výčet dalších lze nahlédnout například do článku o iOS 13, jelikož vše z něj bude dostupné také na iPadech. Další možností je navštívit web Applu a nebo rozkliknout tag iPadOS pod tímto článkem.

Komentáře