Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Google přehnal závažnost hackerských útoků na iOS, tvrdí Apple

Google před týdnem publikoval zprávu o bezpečnostní díře v iOS, která vyvolala mnoho reakcí obviňujících Apple ze špatného zabezpečení iPhonů. Chyba v softwaru totiž prý několik let umožňovala hackerům získávat informace ze zařízení, které navštívily jeden z nebezpečných webů obsahujících malware. Stejným problémem ovšem trpěly také platformy Googlu a Microsoftu a navíc se týkal jen velmi specifického okruhu uživatelů. Totéž nyní oficiálně potvrzuje Apple a uživatele ujišťuje, že se není čeho obávat.

Report Googlu se bez zjevného důvodu objevil až šest měsíců po tom, co byl problém vyřešen. Je tedy těžké ho interpretovat jinak než především jako marketingový tah snažící se negativně ovlivnit představení nových iPhonů, které proběhne příští týden. Jednak se jedná o hlavní produkt značky a hlavní konkurenci pro Google a jednak mají iPhony v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí uživatelů už dlouho mnohem lepší reputaci než zařízení s Androidem.

Otázka bezpečnosti a soukromí je v současnosti v technologickém světě velmi aktuální. V uplynulých měsících proběhlo už několik slovních přestřelek mezi vysoce postavenými lidmi v Applu a Googlu. Výrobce iPhonů přitom většinou nesbírá data svých uživatelů a pokud ano, není to přímou součástí jeho byznysového modelu.

Apple v oficiálním stanovisku prohlásil, že report Googlu se snažil vytvořit falešný dojem ohrožení dat veškerých uživatelů zařízení s iOS ze strany hackerů schopných získávat informace v reálném čase. Podobné ohrožení ale prý neexistuje nyní a neexistovalo ani před letošním únorem.

Jeden z hlavních konkurentů Applu navíc důrazně naznačoval, že nebezpečné weby, jejichž přesný počet a adresy strategicky nespecifikoval, byly aktivní až dva roky, což prý také není pravda. Nebezpečí prý hrozilo jen od méně než tuctu webů zaměřených na komunitu Ujgurů (čínských muslimů) a trvalo jen dva měsíce. Apple bezpečnostní díru opravil deset dnů po jejím zjištění a v době, kdy přišlo upozornění od Googlu, měl už na opravách pracovat.

Tim Cook nedávno o důležitosti ochrany dat mluvil ve své řeči k promoci studentu na Stanfordské univerzitě

Bezpečnostní díry jsou naneštěstí poměrně standardní vlastností každého softwaru a vedle snahy jim předcházet jsou neméně důležité efektivní procesy pro jejich zalepení. Technologické firmy proto často spolupracují s hackerskou komunitou, která za odměny hledá způsoby, jak prolomit zabezpečení softwarových platforem a informuje o nich firmy. Apple nedávno konečně představil vlastní program, v rámci něhož bude spolupracujícím hackerům poskytovat například otevřenější iPhony.

Komentáře