Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Konec 3D Touch. Tlakové senzory v displeji nových iPhonů nahradil Haptic Touch
Foto: MKBHD / YouTube

Jednou z funkcí, o kterou byl loňský model iPhone XR oproti svým dražším sourozencům ochuzen, byl 3D Touch, vrstva displeje citlivá na tlak a umožňující v několika různých stupních přitlačení provádět různé akce. Místo něj se objevil Haptic Touch, sofistikovaný název pod nímž se skrývá delší podržení provázené pocitem „kliknutí“, jež zajišťuje vibrační motorek. Tuto funkci nyní nabízí všechny nové iPhony.

3D Touch byl představen jako jedna z hlavních novinek iPhonu 6s a do iOS přidal další neviditelnou vrstvu akcí. Všechny z nich lze provádět i bez využití tlakových senzorů, silnější přitlačení na displej je ale v mnoha případech rychlejší než provedení několika kroků po sobě. Například místo otevření Safari, zobrazení přehledu otevřených panelů a otevření nového tak stačí silněji přitlačit na ikonu prohlížeče a vybrat možnost „Nový panel“.

O podobné zkratky se postupně rozšířila velká část aplikací a přítomné jsou i v mnoha jiných místech napříč systémem. Silnějším stiskem lze zobrazovat náhledy emailů a fotografií, v kombinaci s šoupnutím z kraje displeje rychle přepínat mezi aplikacemi, regulovat intenzitu svítilny apod.

Loni měly 3D Touch nejvyšší modely iPhonu, letos ho i „Pro“ modely vyměnily za dlouhé podržení

Pro zkušenost používání 3D Touch je zásadní kombinace tlakových senzorů s haptickou odezvou, která se projevuje pocitem „kliknutí“ tlačítka. To zajišťuje Taptic Engine, vibrační motorek využívající pohyb závaží ze strany na stranu místo jeho otáčení kolem středu a schopný i extrémně krátkých a vibrací při plné intenzitě.

3D Touch, přejměnovaný na Force Touch, se s časem objevil i ve většině dalších zařízení Applu – Apple Watch, všech MacBooků a Magic Trackpadu. V nich nejspíš zůstane i v dohledné době, z nových iPhonů ale zcela zmizel a byl nahrazen už zmíněným Haptic Touch. Modely XS a XS Max tak byly dost možná posledními iPhony, jejichž displej je schopen měřit úroveň tlaku, který je na něj vyvíjen.

Z hlediska zkušenosti z používání je Haptich Touch a 3D Touch velmi podobný, což byl nejspíš hlavní důvod pro opuštění konstrukčně relativně náročné technologie. Je poněkud ochuzen o přidanou funkcionalitu, velká část uživatelů ji ale stejně nevyužívá, protože o ní kvůli netransparentnosti uživatelského prostředí buď neví nebo ji nepovažuje za příliš užitečnou. Ti ostatní se do budoucna budou muset smířit s tím, že přijdou o přidané zkratky, které 3D Touch nabízel.

iPhone XS a XS Max byly nejspíš posledními telefony Applu s displejem citlivým na tlak (Foto: Apple)

Haptic Touch, tedy dlouhé podržení doprovázané haptickou odezvou, zvládne provést všechny úkony 3D Touch, u nichž dlouhé podržení už nemá jinou funkci. To znamená, že například rozšířené možnosti Ovládacího centra jsou kompletně zachovány, zmizí však možnost rychlého náhledu fotografií, emailů, konverzací ve Zprávách a internetových odkazů. Zde 3D Touch nabídlo dvě úrovně přitlačení, přičemž první zobrazila náhled a druhá obrázek nebo e-mail otevřela. Překvapivě pak i iPhony 11 nabízí zkratky k funkcím aplikací z jejich ikon na domovské obrazovce.

Apple se s 3D Touch pokusil představit nový způsob ovládání iPhonu a žádný z konkurentů značky se o integraci podobné technologie do svých zařízení nepokusil. Android po čase přeci jen představil svou verzi skryté vrstvy systému s rozšířenými možnostmi – ta je přístupná jednoduchým delším podržením.

iPhone 11 Pro má nový systém tří kamer

Teoreticky se jedná o uživatelsky méně efektivní řešení, v praxi ale rozdíl není dostatečně velký pro investici do technicky mnohem náročnějšího řešení. Ačkoliv Force Touch v ostatních produktech Applu skutečně představuje zvýšenou užitečnost, u iPhonů, zdá se, dává firma po pěti letech za pravdu jednoduššímu řešení konkurence.

Komentáře