Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Lubo Smid z STRV a jeho pohled na nedávnou keynote Applu. Co si z ní objednat?
Lubo Smid

Nedávná keynote Applu, kde byly odhaleny nové iPhony, Apple Watch a iPad, vyvolala řadu emocí. Někteří jsou nadšení ze zajímavých zlepšení, někteří naopak kritizují Tima Cooka a jeho tým za to, že už dávno není inovativní. Na následujících řádcích se dozvíte, jaký na to má názor Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO české vývojářské společnosti STRV, který z podstaty věci technologiemi žije…

Je to již více než týden, co se v Cupertinu odehrála tradiční keynote, tedy představení nových iPhonů a dalších produktů a služeb od Applu. Níže se pokusím sepsat mé dojmy jakožto člověka, který tuto akci sleduje již od vydání první verze iPhone. Pokaždé vzpomínám, jak jsem si kupoval svůj první iPhone za studentské stipendium a dnes mohu říci, že to byla ta nejlepší investice, co jsem mohl udelat. Hodně věcí se od té doby změnilo, ale jedna z nich zůstává stejná; ať se děje, co se děje, stále kupuji nový telefon s nakousnutým jablkem v logu.

Lubo Smid během akce CzechCrunch Offlajn

Tak co vybrat?

Apple Watch

Prezentace nových hodinek se nesla v duchu „it tells time“, což je díky displeji, který nezhasíná, oproti předchozímu modelu Series 4 opravdu pokrok. Spousta dalších funkcí dělá hodinky zajímavé, ale to, co by pro mě bylo hlavním důvodem upgradovat, bohužel chybělo. Je to měření spánku, kvůli kterému stále používám Fitbit Charge 3.

Titanový model

Na „slušivý“ prsten Oura Ring se úplně necítím a Fitbit je snad jediné zařízení, které poskytuje kvalitní kontinuální měření tepu celý den i noc a díky tomu i analýzu spánku. Tady tedy nekupuji.

iPad

Představení nové, levnější verze iPadu mě nijak nenadchlo, ale vlastně jsem se k větší míře využívání iPadu nikdy nedostal. Jednu dobu jsem zkoušel laptop úplně vyměnit za tablet, ale tento experiment mi bohužel moc dlouho nevydržel. S novou možností více instancí jedné aplikace a připojování externích disků se ale limitace dost odsouvá, a tak věřím, že by se můj názor mohl do budoucna změnit. Pro tuto chvíli ale zůstávám věrný mému MacBooku Pro. 

iPhone

Ano, jak mnozí říkají, éra Steva Jobse je dávno překonána, ale abych řekl pravdu, trochu mi to chybí. To zaměření na nepřekonatelnou jednoduchost a neustálou inovaci je zcela pryč. Tady se jede hlavně na prodeje. Jediné, co slyšíme, je nejlepší, nejrychlejší, nejchytřejší a samé superlativy, ale opravdový technologický nadšenec není vlastně ničím překvapen. Jednotlivé komponenty a funkce již přeci mají jiné telefony delší dobu. Jediné, co se Applu stále nedá odepřít, je celkový ekosystém zařízení a aplikací.

iPhone 11 Pro

V tomto ohledu věřím, že má stále velký náskok. To je pro mě hlavní důvod, proč u něj zůstat i přes ne úplně dramatický pokrok. Budu tedy rád upgradovat i nadále, a to i za cenu slabších technologií v samotném zařízení. Konec konců je pro mě důležité být v kontaktu s tím, co je nového na trhu. V případě nového iPhone je to hned z několika důvodů včetně již zmiňovaného ekosystému zařízení a aplikací od Applu. Především je to hands-on zkušenost s vlajkovým zařízením, pro které v STRV vyvíjíme mnoho aplikací, a v neposlední řadě i vylepšený foťák, na který bych rád vyzkoušel natáčet na cestách. Už se tedy nemůžu dočkat, až nový telefon dorazí.

(Jakmile dorazí, určitě o tom budete vědět. Lubo ve spolupráci s AppleCrunchem chystá další zajímavý článek.)

Apple TV+

Toto je pro mě osobně služba, na kterou se těším nejvíce. Moc mě těší, že se k Netxlixu, HBO, Amazonu a mnoha dalším hráčům přidává nyní i Apple a Disney se svou streamingovou službou. Věřím, že je to jen ku prospěchu uživatelům a budeme se tak moci těšit na mnoho zajímavého obsahu. A jelikož bude roční předplatné na Apple TV+ součástí nákupu nového iPhone, věřím, že čísla uživatelů pěkně porostou.

Celkově si myslím, že se Apple keynote vydařila a vývoj ceny akcií i první informace o předprodejích to potvrzují. Apple se daří i nadále držet velmi vysoký standard a spokojenost zákazníků. Avšak uživatelé, kteří hledají ty opravdu nejnovější technologie, a to i za cenu ne úplně propracovaného ekosystému, jako má Apple, se budou muset začít poohlížet jinde. Zatím to stále vypadá, že se žádný dramatický pokrok nechystá.

Komentáře