Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nejdřív se Applu smáli, pak udělali totéž. Proč výrobci smartphonů opouštějí 3,5mm jack

Odvaha. Toto slovo použil Phil Schiller, když představoval iPhone 7, první bez klasického analogového 3,5mm jacku na sluchátka, jako hlavní důvod pro změnu. Zmínil pak tři specifičtější důvody, z „odvahy“ se ale okamžitě stal internetový meme a Applu se začaly vysmívat také ostatní firmy. Samsung nedávno z YouTube a dalších sítí smazal posměvačská videa, protože ani jeho vlajková mobilní zařízení už samostatný konektor na sluchátka nemají. Ani aktuální vlajkové lodě Googlu (Pixely) jej nemají. Proč tak najednou?

iPhone nebyl zdaleka prvním telefonem, který obsahoval skoro 100 let starý konektor pro připojování audio příslušenství. Díky jeho obrovskému vlivu na trh se ale stal tím, který z poslouchání hudby z telefonu učinil něco samozřejmého a použití toho nejrozšířenějšího sluchátkového standardu bylo zásadní součástí změny.

Je tedy paradoxní, že teď má Apple naopak roli firmy, která způsobuje opouštění 3,5mm jacku. V žádném případe to přitom neznamená konec poslechu hudby z iPhonu, ten se s rozšířením bezdrátových sluchátek má naopak stát ještě jednodušší.

Foto: MKBHD/YouTube

Jedním z legitimních důvodů pro odstranění v zásadě jednoúčelového audio jacku se zdá být snaha efektivněji využít velice omezený prostor v zařízení. I natolik malá součástka zabírá místo, které jinak může vyplnit o trochu větší baterie, o trochu lepší vibrační motorek, kvalitnější stereoreproduktory a tak podobně. Bez analogového jacku je také snazší zajistit voděodolnost zařízení. Na druhou stranu všechna tato vylepšení by nejspíš bylo možné zajistit i při zachování jednoho konektoru navíc, ačkoliv by to vyžadovalo více úsilí.

Výzarnou částí motivace proto může být paralelní představení nové typu zařízení, alternativy ke sluchátkům s kabelem – AirPods. Stalo se tak necelých pět minut po vysvětlení důvodů „odvážného opuštění zastaralé technologie“.

AirPods jsou pro mnohé velmi zajímavý produkt nezávisle na tom, zda svoje stará kabelová sluchátka mohou k telefonu připojit bez adaptéru nebo ne. I na nevědomé úrovni je ovšem o jejich koupi mnohem snadnější začít přemýšlet v kontextu, kdy používání současného zařízení je najednou ještě méně atraktivní, než bylo ještě před chvílí.

AirPods mají kvůli Bluetooth nižší kvalitu zvuku, většina uživatelů ale rozdíl nepozná

Technologie Bluetooth, kterou naprostá většina bezdrátových sluchátek využívá, má stále svoje rezervy a nejspíš bude ještě přinejmenším několik let trvat, než ji jako legitimní alternativu přijme i audiofilská komunita. Jedná se ovšem jen o velmi malé procento uživatelů ochotných si pro vyšší kvalitu zvuku odepřít určitou míru pohodlí. Většina lidí rozdíl nepozná ani při soustředěném poslechu, natož při různých aktivitách, jež jsou hlavními příležitostmi pro sáhnutí po bezdrátových sluchátkách.

AirPods jsou z hlediska prodaných kusů jedním z nejúspěšnějších produktů Applu za poslední roky a podle některých uživatelů dokonce nejlepší novinkou, co za dlouhou dobu představil. Pro typického uživatele představují výrazné zvýšení užitečnosti sluchátek, protože jen neodpadá pravidelné potýkání se s kabelem, ale zároveň přibývá několik skvělých funkcí jako automatické pozastavení hudby při vytažení sluchátka z ucha.

iOS 13 umožní snadné připojení dvou sad AirPods k jednomu iPhonu

Je zajímavé, že sluchátkového konektoru se výrobci zbavují zejména u nejvyšších a nejdražších modelových řad. Tento krok je pravděpodobně přímo spojen s faktem, že uživatelé těchto zařízení jsou ochotni si připlatit za o trochu lepší zkušenost, než jakou poskytují levnější telefony a stejným způsobem budou přistpovat i k idee bezdrátových sluchátek. Jelikož Apple vyrábí pouze prémiová mobilní zařízení, pro něj platí změna plošně.

Odstranění 3,5mm jacku z iPhonu není zdaleka první případ, kdy se Apple rozhodl přestat podporovat starší technologii a zcela přejít na alternativní standardy. V minulosti totéž učinil se čtečkami disket, kompaktních disků a nedávno u MacBooků (ironicky s výjimkou analogového sluchátkového jacku) zcela přešel na univerzální konektor USB-C. Je také dost možné, že v blízké budoucnosti se objeví iPhone zcela bez konektorů. Ostatně už současná zařízení s bezdrátovými sluchátky a bezdrátovým nabíjením je snadné používat úplně bez připojování kabelů.

Komentáře