Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Oborová zdravotní pojišťovna začíná přispívat na nákup Apple Watch. Důvodem je měření EKG

Apple se už několik let snaží zjednodušovat oblast zdravotnictví a nabízet svým uživatelům nástroje, díky nimž si mohou hlídat svou kondici a měřit mnohdy zásadní zdravotní ukazatele. Vlajkovým produktem pro tyto účely jsou Apple Watch, především pak modelové řady Series 4 a Series 5, které nabízí možnost měření EKG. Pro zdravé jedince může jít pouze o zajímavý doplněk, nicméně pro starší osoby nebo uživatele s nahodilými srdečními problémy se jedná o naprosto zásadní prvek, který jim může zachránit život.

Podobně to vnímá i Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), která jako první v Česku tuto funkci v červnu letošního roku začala podporovat. Její klienti si tak mohou naměřené výsledky z Apple Watch nechat ověřit kvalifikovaným lékářem, a to zdarma až pětkrát měsíčně pomocí aplikací Zdraví a mVitakarta, které se starají o online export příslušného dokumentu.

Podle slov OZP bylo za poslední zhruba tři měsíce posláno na komplexní vyšetření pět klientů, kteří své výsledky lékaři odeslali a ten na jejich základně rozhodl, aby se dostavili ke kardiologovi. To je přesně ten scénář, který Apple od začátku prosazoval: rychlé, bezproblémové zjištění a v případě potíží odborná fyzická prohlídka.

„Nositelná elektronika bude do několika let úplně běžnou součástí medicíny. Jsem rád, že Oborová zdravotní pojišťovna může rozšíření tohoto trendu hodně pomoci. Má to nepochybně i svoje nevýhody, ale pozitiva dle našeho názoru převažují. Po prvních třech měsících provozu systému se totiž potvrzuje, že EKG z hodinek může poskytnout život zachraňující informace,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Vzhledem k tomuto trendu se tak OZP rozhodla, že bude na nákup Apple Watch Series 4 a Series 5 svým klientům přispívat peníze. Jde na to přes vlastní příspěvkový program, kde si každý klient pojišťovny spravuje své bonusové body (například za včasnou kontrolu výpisu, aktualizaci online profilu, preventivní návštěvy u zubaře nebo darování krve). Výše příspěvku je tak dost individuální.

Foto: Apple

Čím více bodů klient má, tím větší částku může na pořízení hodinek od Applu dostat. OZP udává, že minulý rok jednomu klientovi přispěla až 9 tisíc korun na nákup rovnátek. Příspěvek tak může být poměrně štědrý – konkrétně nejnovější Apple Watch Series 5 startují na českém trhu od 11 690 Kč. Vedle jednorázové příspěvky slibuje OZP i slevu ve výši 7 % u prodejce SmartyCZ pro Series 4, která je platná pro všechny klienty bez nutnosti zohledňování stavu na bonusovém kontě.

Nyní je otázkou, zdali něco podobného začnou prosazovat i další zdravotní pojišťovny. Apple Watch totiž už několikrát ukázaly, že dokáží pomoci svým majitelům a do budoucna se mohou stát klíčovým zdravotním produktem. K tomu ostatně gigant z kalifornského Cupertina stále směřuje a jak říkal Tim Cook, „největší přínos Applu lidstvu bude ve zdravotnictví.“

Komentáře