Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Odemykání iPhonu prstem, tváří a dlaní. Apple experimentuje s dalšími biometrickými senzory
Face ID vyžaduje pohled na displej, což má nevyhnutelné limity v pohodlnosti používání

Představení Touch ID znamenalo velký posun ve zjednodušování používání zabezpečených zařízení a Face ID jde v určitých ohledech ještě dále. Stále se však nejedná o vždy dokonale přirozený systém, Apple tedy stále experimentuje s dalšími alternativami. Je tak možné, že se v budoucnu objeví iPhone, který se odemkne, zatímco ho uživatel bude například zvedat ze stolu.

Face ID na nedávno představených iPhonech má být rychlejší a fungovat i z poměrně extrémních úhlů, pořád se ale nejspíš najdou situace, kdy neposkytne dokonale přirozené, respektive prakticky nepostřehnutelné, odemknutí. Apple už několikrát dal najevo, že to je jeho cílem od začátku používání biometrických senzorů a dává tedy dobrý smysl, že vedle zlepšování existujících systémů pracuje i na jiných.

Nyní byla firmě schválena žádost o patent ze začátku letošního roku, která popisuje systém autentifikace prostřednictvím přiložení dlaně na displej zařízení. Ten z technologického hlediska stojí na pomezí Touch ID a Face ID. Osvětlí ruku infračerveným paprskem a analyzuje tvary žil, záhybů kůže a další podobné vlastnosti individuální pro každého člověka. Kombinace několika různých měření slouží ke zvýšení přesnosti a bezpečnosti ověření.

Ověřování totožnosti „mávnutím“ rukou nad zařízením

Nemuselo by se jednat o náhradu Face ID jako spíše jeho asistenta. Patent popisuje spolupráci nového systému se senzory a kamerou na horní hraně zařízení. Při ověřování by přitom nebylo nutné ruku přiložit v přesné orientaci na přesné místo, což naznačuje zmíněný scénář odemčení iPhonu při jeho zvedání ze stolu nebo vytahování z kapsy.

Biometrický systém by podle Applu mohl navíc sloužit zároveň jako nástroj pro vyhodnocení zdravotního stavu ruky. Mohl by zaznamenat například i mírný otok, zablokovaný průtok krve a podobně. V tomto kontextu je třeba zmínit také ilustraci, která autentifikaci dlaní ukazuje také u Apple Watch.

„Palm ID“ by podle Applu mohlo fungovat i u Apple Watch, které nyní žádný biometrický senzor nemají

Applu byly nedávno schváleny také patenty pro několik dalších typů biometrických senzorů u Apple Watch. Je tedy zřejmé, že firma v tomto ohledu zachází dále, než konkurence, která většinou přichází spíše s novými způsoby integrace už existujících technologií.

Komentáře