Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Přichází iPhone 11 Pro s trojitým fotoaparátem, základní iPhone 11 překvapivě útočí cenou
iPhone 11 Pro má nový systém tří kamer

Zlatým hřebem letošní zářijové keynote byly, stejně jako každý rok, nové iPhony. Světlo světa spatřil nový iPhone 11, který je nástupcem levnějšího modelu XR, a také dvojice prémiových iPhonů pro nejnáročnější uživatele s označením iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. „Profesionální“ iPhony nabídnou trojitý fotoaparát a míří i na ty nejnáročnější uživatele.

První na řadu přišel iPhone 11, který má za úkol navázat na úspěch oblíbeného modelu XR. Ten přitahoval zákazníky z pozice levnější varianty k iPhonům XS a XS Max, a to za cenu nemnoha kompromisů, z níž ten hlavní byl LCD displej namísto panelu s technologií OLED. Stejnou cestou jde i iPhone 11, ale pro zákazníky by teoreticky mohl být ještě o mnoho atraktivnější. Je totiž o něco lepší a přitom zhruba o 1,5 tisíce levnější než loňský model XR.

iPhone 11 přichází s 6,1palcovým displejem a po designové stránce je velmi podobný loňskému XR. Letošní nabídka je ale ještě barevnější a novou „jedenáctku“ lze pořídit ve fialové, bílé, zelené, žluté, černé i červené barvě. Kromě barvy spočívá největší designová změna v oblasti fotoaparátu, kde Apple přichází také s nejzásadnější inovací.

Na zádech nového iPhonu je nově k nalezení dvojice čoček fotoaparátu. Původní klasickou čočku 12megapixelového fotoaparátu, kterou se mohl chlubit už loňský model, doplnila druhá 12megapixelová čočka, která umožní pořízení ultraširokých záběrů a zároveň dvojitý optický zoom.

Apple si s fotoaparátem skutečně vyhrál a vylepšil i softwarové rozhraní fotoaparátu, přidal funkci focení portrétů domácích mazlíčků a v neposlední řadě také noční režim, díky kterému budou uživatelé moci pořizovat lepší snímky za špatného osvětlení. S touto novinkou chce firma Tima Cooka lépe konkurovat telefonům jako Google Pixel či Samsung Galaxy S10 a Note 10. Je totiž potřeba přiznat, že v disciplíně nočního focení Apple dosud nebyl právě šampionem…

Vylepšení se kamera dočkala i na straně natáčení videa. Uživatel může přepínat mezi záběry z ultraširokého a běžného objektivu, kamera si poradí s rozlišením 4K a samozřejmostí jsou funkce zpomaleného záběru či časosběru. Lepší je nyní i přední fotoaparát, který nově v orientaci na šířku pořídí široké 12megapixelové snímky, a dokáže natáčet jak 4K video, tak dokonce i zpomalené záběry, které Apple nazval „slofies“.

iPhone 11 je osazen novým čipem A13 Bionic, který dle očekávání nabízí nejvyšší výpočetní i grafický výkon v historii. Výkon navíc se bude telefonu hodit mimo jiné na poli strojového učení, které iPhone využívá k lepšímu doporučování funkcí a obsahu uživateli. Vylepšený čip A13 Bionic je navíc opět o něco úspornější a nový model tedy vydrží na baterii o hodinu déle než loňský XR.

iPhone 11 se údajně bude moci pochlubit rovněž rychlejším systémem rozpoznávání obličeje Face ID a oproti loňským modelům nabídne i vyšší stupeň voděodolnosti IP68. Přestát by tedy měl i delší pobyt i ve dvou metrech pod vodní hladinou.

iPhone 11 Pro

Pro náročnější uživatele si Apple připravil dvojici iPhonů s označením 11 Pro. Menší model nabídne OLED displej o úhlopříčce 5,8 palce, mezitímco větší model 11 Pro Max má displej 6,5palcový. Také iPhony 11 Pro vypadají na první pohled hodně podobně jako loňské XS a XS Max a také zde je největším rozdílem soustava kamer. iPhone 11 Pro má fotoaparát hned trojitý.

Po stránce designu stojí za zmínku ještě nabídka barevných provedení, protože Apple si připravil poměrně nečekanou novinku. Kromě klasické šedé, stříbrné a zlaté přichází iPhone 11 Pro také v tmavě zelené barvě. Jinak uživatele na vzhledu nového telefonu již nic nepřekvapí a můžeme tedy přejít k nejzásadnějším rysům „profesionálního“ iPhonu.

Hlavní doménou novinky je kromě fotoaparátů, o kterých bude ještě řeč, také vylepšený OLED displej, který Apple nazývá Super Retina XDR a který kromě barevnosti či vysokého kontrastu vyniká také extrémní svítivostí o 1 200 nitech. Displej je navíc dle Applu chráněn „nejtvrdším sklem, které kdy bylo u smartphonu použito“.

Na straně procesoru se iPhone 11 Pro nijak neliší od základní „jedenáctky“, ale u iPhonů Pro se ještě znatelněji projeví úspora energie daná modernějším čipem či úspornějším displejem. Oproti iPhonům XS a XS Max vydrží novinky na baterii o 4, respektive 5 hodin déle.

Kromě displeje je nejzásadnějším odlišením iPhonů 11 Pro od základního iPhonu 11 již zmiňovaný trojitý fotoaparát. Kromě běžného fotoaparátu a teleobjektivu přichází také iPhone 11 Pro s ultraširokým objektivem o rozsahu 120 stupňů a umožňuje tedy uživatelům dostat do snímku ještě mnohem více. Kromě zoomování totiž může fotograf snímek i oddálit.

Samotné čočky fotoaparátu ale nejsou vše. Apple údajně významně zapracoval také na softwarovém zpracování snímků. Jak již bylo řečeno, přidán byl nový automatický noční režim, a v rámci budoucí softwarové aktualizace bychom se měli dočkat také úplně nové pokročilé funkce nazvané „Deep Fusion“. Díky té iPhone Pro výsledný snímek složí hned z devíti fotografií, konkrétně ze 4 primárních snímků, 4 sekundárních snímků a jednoho snímku s dlouhou expozicí. Finální obrázek tedy má obsahovat více detailů a méně šumu.

iPhone 11 Pro k úlevě všech zájemců dorazí také se silnějším 18W nabíjecím adaptérem a bude jej tedy možné nabíjet rychleji.

Dostupnost a ceny

Nové iPhony 11, 11 Pro a 11 Pro Max bude možné přeobjednat již tento pátek 13. září a k dostání budou o týden později, tedy 20. září. Za iPhone 11 uživatelé zaplatí 20 990 korun, což je cena až překvapivě atraktivní. Cena iPhonu 11 Pro je stanovena na 29 990 korun a za větší Max zájemci zaplatí 32 990 korun. V nabídce zůstává rovněž loňský model XR, jehož cena klesla na 17 990 korun a iPhone 8 s atraktivní cenovkou 13 490 korun.

Nová verze operačního systému iOS s pořadovým číslem 13 bude pro širokou veřejnost dostupná 19. září a nové telefony tedy již dorazí na trh s ní.

Komentáře