Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Raději WarnerMedia. Proč režisér nových Star Wars J. J. Abrams odmítl půlmiliardovou smlouvu s Applem?
J. J. Abrams (Foto: )

Apple na svou chystanou službu Apple TV+, která bude spuštěna 1. listopadu, láká celou řadu slavných režisérů, od nichž si slibuje co nejkvalitnější obsah, bez kterého by ve vyhroceném světě televizního streamingu jen těžko mohl přežít. Jedním z nich je i J. J. Abrams, který je známý především pro sérii Star Trek a nových epizod kultovní ságy Star Wars. Ten má pro Apple TV+ produkovat minimálně tři seriály, konkrétně Little Voice, My Glory Was I Had Such Friends a adaptaci novely Stephena Kinga Lisey’s Story.

Gigant z kalifornského Cupertina však chtěl něco víc. Podle dostupných informací, na které se mimo jiné odvolává magazín The Hollywood Reporter, chtěl Abramse přímo do svých řad. Přesněji řečeno mu, respektive jeho produkční firmě Bad Robot, na níž se podílí se svou manželkou, nabízel exkluzivní smlouvu v hodnotě 500 milionů dolarů (cca 11,5 miliardy korun), aby dělal a řídil obsah pouze pro Apple TV+. Abrams to však odmítl a rozhodl se pro WarnerMedia, pod jehož hlavičku spadá silné HBO.

WarnerMedia mu však nabídlo mnohonásobně méně peněž, než nabízel Apple. Údajně mělo jít o 250 milionů dolarů, tedy o polovinu méně než to, co na stůl pokládala firma Tima Cooka. Nabízí se tedy otázka, proč Abrams tuto lukrativní smlouvu odmítl a dal přednost skupině WarnerMedia, pod kterou mimo jiné spadá i Warner Bros. Pictures. Peníze v tom totiž vůbec nehráli roli.

Abrams je známý tím, že dělá projekty pro různá filmová studia. Dokazuje to nejen série Star Trek, kterou drží Paramount Pictures, ale také nové díly Star Wars, jež má ve vlastnictví Disney. A to není konec. Apple mu oproti tomu nabízel takové podmínky, které by mu omezily možnost tvorby pro prakticky konkurenční firmy – chtěl ho exkluzivně pro sebe, čemuž se nelze příliš divit. Důvodů je ale více.

Foto: Cage Skidmore / Flickr

Uznávaný 53letý režisér z New Yorku se mimo jiné obával toho, že by obsah, který by tvořil výhradně pro Apple, nemohl mít ambice se dostat do kin, což je pro Bad Robot, jedno z nejuznávanějších produkčních jmen v Hollywoodu, klíčové. S tím se pojí i záruka toho, že pokud vytvoří další masivně populární snímek, může peníze, které mu nabízel Apple, výrazně převýšit. Navíc se proslýchá, že nebyl příliš spokojen s prezentací Apple TV+ a samotným konceptem.

I tak však bude pro Apple tvořit, ale pouze z pozice „externího dodavatele“. Aktuálně se však vše točí okolo posledního dílu nové trilogie Star Wars pod názvem Star Wars: Vzestup Skywalkera, který do kin vstoupí 20. prosince s tím největším očekáváním.

Komentáře