Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Šéfka Apple Pay Jennifer Bailey: Kryptoměny mají do budoucna zajímavý potenciál
Jennifer Bailey (Foto: Fortune Reinvent / Flickr)

„Navrhli jsme Apple Pay tak, aby bylo bezpečnější a více soukromé než cokoliv, co je dnes dostupné,“ řekla pro CNN Jennifer Bailey, šéfka platební služby Applu. Firma ji představila už před pěti lety a letos připojením vlastní kreditní karty Apple Card potvrdila, že to s finančním sektorem myslí vážně. Mohla by dalším krokem být vlastní kryptoměna? Bailey říká, že Apple tuto kategorii sleduje.

Kryptoměny vznikly jako prostředek decentralizace finančního sektoru, což s sebou nese určitou nezávislost na vládách a jiných institucích. Momentálně sice kvůli jejich nízké stabilitě ve srovnání s klasickými měnami poněkud opadl zájem široké veřejnosti, situace se ale může opět změnit. Na příští rok například spuštění vlastní kryptoměny plánuje Facebook a pokud by měl úspěch, mohl by tím způsobit další boom.

Pro Apple může být digitální měna zajímavá z několika důvodů. Samozřejmě by se jednalo o další způsob, jak ke značce upoutat uživatele díky neustále se rozšířujícímu, dokonale propojenému ekosystému. Navíc by vlastní měna mohla znamenat výrazný zdroj příjmů, jelikož ten z hardwaru v posledních letech kvůli přesycenosti trhu a zmenšujícím se prostorem pro inovace upadá.

Bitcoin je stále zdaleka největší kryptoměnou

Placení kryptoměnou od Applu by mohlo být bezpečnější i jednodušší

Z hlediska uživatelů by pak jedním z hlavních argumentů ve prospěch „Apple Coin“ mohla být bezpečnost. Sice se nejedná o dokonale soukromý systém, jak se původně předpokládalo, pro většinu lidí je ale úroveň zabezpečení dostatečná a vyšší než u klasických plateb. O konkrétní míře anonymity přitom rozhoduje konkrétní technologie dané měny a například Monero stále zaručuje naprostou anonymitu. Kryptoměny jsou navíc silně šifrované a minimálně v současnosti neprolomitelné.

Kromě bezpečnosti a soukromí by „Apple Coin“ mohl do portfolia firmy dobře zapadnout také díky jednoduchosti. Digitální měny většinou platí globálně, převody probíhají okamžitě a bez prostředníků. Netřeba se tedy starat o poplatky za převody ani dobu, jakou budou trvat. Používání kryptoměny Applu by mohlo být podobně přirozené a pro koncové uživatele bezplatné podobně jako Apple Pay.

Apple Pay a služby s ním spojené chce postupně nahradit vše, co lidé nosí v peněžence

„Vzhledem k tomu, na co se Apple strategicky zaměřuje, by zájem o kryptoměny mohl dávat smysl,“ řekl CNN Dan Ives, analytik z Webdush Securities. Zmínil přitom zájem společnosti o další způsob monetizace zákazníků do budoucna.

Jennifer Bailey pochopitelně neřekla nic příliš konkrétního, minimálně ale naznačila reálný zájem Applu o kryptoměny. Zmínila, že firma vývoj tohoto sektoru sleduje. „Myslíme, že jsou zajímavé. Myslíme, že mají zajímavý dlouhodobý potenciál,“ dodala.

Jennifer Bailey (Foto: Fortune Reinvent / Flickr)

Komentáře