Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tim Cook se nepřidal ke 145 americkým výkonným ředitelům, kteří nabádají Senát ke zbraňové reformě
Tim Cook

Jedním z hlavních politických témat ve Spojených státech je již několik let zbraňová legislativa, a zatímco z jedné strany se ozývá nutnost zbraně regulovat, druhá strana barikády – hlavně silná zbraňová lobby – má za to, že regulace by znamenala porušení práv jednotlivce.

V úterý se k tomuto tématu jasně vyjádřila skupina 145 generálních ředitelů významných amerických firem, která vyzvala horní komoru amerického Kongresu, aby ve věci regulace zbraní urgentně konal. Mezi signatáři najdeme i jména jako Jack Dorsey, CEO Twitteru, Brian Checky, CEO Airbnb nebo Dara Khosrowshahi, CEO Uberu. Většina technologických gigantů ale chybí.

Jak upozornil deník The New York Times, na seznamu nejsou jména šéfů Applu, Facebooku, Amazonu, Microsoftu ani Googlu, jmenovitě tedy Tima Cooka, Marka Zuckerberga, Jeffa Bezose, Satya Nadelly (nepodepsal se ani zakladatel Bill Gates) nebo Sundara Pichaie (nepodepsali se ani zakladatelé Larry Page a Sergej Brin).

Úvod dopisu amerických CEOs adresovaný Senátu

Cook se pro regulaci už vyjadřoval

Ačkoliv Apple ani Tim Cook se k důvodům nepodepsání nevyjádřili, v minulosti už šéf cupertinské firmy dal najevo, že je pro regulaci zbraní. Bezprostředně po srpnových masových střelbách v Texasu a Ohiu řekl, že nečinnost amerických zákonodárců ve zbraňové legislativě je „šílenost“.

Přesto se ale Apple pohybuje na hraně vyostřené politické debaty – v minulosti už byl kritizován za spojitost s hlavní organizací spojenou se zbraňovou lobby, Národní střeleckou asociací (NRA). Jak psal magazín Mashable, aktivisté minulý rok v únoru bojkotovali služby Applu i Amazonu, protože povolili rozšíření kontroverzní aplikace NRA TV. Ta však letos v červnu ukončila provoz.

Amazon ani Microsoft se k nepodepsání taktéž nevyjádřili, avšak jak uvedl New York Times, Google i Facebook interně záležitost řešili, ale rozhodli se nakonec podpis nepřidat.

Facebook debatoval, ale nepodepsal

Od Facebooku se jedná o politický kalkul – republikánská Trumpova administrativa, která zbraňovou lobby podporuje, totiž současně tlačí na Facebook v údajném utlačování konzervativních hlasů. Zuckerberg tak prý nechtěl přivolávat na svou společnost další pozornost, která je obecně v poslední době spíše negativní.

Podobné úvahy měly zaznít i v Googlu, jehož služba YouTube se v minulosti stala klíčovým kanálem pro šíření záběrů masových střelců. Zároveň koncern nedávno oznámil interní směrnici, která ztěžuje podepisování podobných petic. Doslova zaměstnancům říká, že „naší zodpovědností je dělat práci, na kterou jsme byli najati, ne strávit pracovní dobu nad debatami, které se práce netýkají.“

Mark Zuckerberg (Foto: Anthony Quintano)

Dle dostupných informací není známo, že by podobná směrnice existovala v Applu, ale kvůli informačnímu embargu to nelze tvrdit se 100% jistotou. Jak ale uvádí na svých stránkách, tak se účastní debat, které „souvisí s (jeho) byznysem a zákazníky.“ Jmenuje například oblasti soukromí, autorského práva nebo životního prostředí.

Explicitně také říká, že nepřispívá žádné politické straně, ale podporuje například vzdělávací iniciativy. Je také členem několika desítek obchodních asociací a orgánů, které se však týkají vesměs obchodu, byznysu, technologií, nebo udržitelnosti. Žádná z těcho organizací se ale nevymyká z byznysu Applu a netýká se tedy ani zbraňové legislativy.

Komentáře