Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Touch ID jen tak nezmizí. Bude i v novém 10,2palcovém iPadu, co by měl být dnes představen

Apple byl s uvedením Touch ID v zásadě první firmou, která začala v mainstreamových produktech používat biometrické senzory. Odemykání zařízení prostřednictvím otisku prstu se objevilo nejdříve v iPhonech a postupně se rozšířilo do většiny produktové řady firmy. Od iPhonu X před dvěma lety ho nahradilo Face ID, Greg Joswiak, šéf produktového marketingu Applu, ale říká, že i Touch ID má v produktech stále budoucnost.

Hlavní motivací pro vznik tlačítka plochy s integrovanou čtečkou otisku prstu bylo zajištění vysoké bezpečnosti zařízení při zachování přirozeného a jednoduchého používání. K odemčení iPhonu tak stačí prostě stisknout tlačítko, tedy stejná akce, kterou by bylo potřeba provést každopádně. Zároveň s prostým gestem pro odemčení ale na pozadí proběhne komplexní proces ověření totožnosti uživatele.

Potenciálně ještě přirozenější způsob odemčení zabezpečeného zařízení představuje Face ID. Z hlediska uživatele se například v případě ověření platby jedná o prakticky nezaznamenatelný úkon, který ovšem s daným zařízením nikdo jiný nemůže provést. V poněkud nevzhledném, ale pro jednoduchou bezpečnost momentálně nutném, výřezu v displeji se skrývá komplexní technologie, kterou je velmi náročné prolomit.

Face ID díky infračervenému světlu funguje i ve tmě (Foto: Apple)

„Poprvé jsme Face ID představili před dvěma lety v iPhonu X a mysleli jsme, že je ještě přirozenější, než Touch ID, jelikož vaše zařízení odemkne pouhým pohledem,“ řekl v rozhovoru pro magazín Express Greg Joswiak. Firma si přitom samozřejmě uvědomuje nedostatky této technologie a snaží se pracovat na jejich minimalizaci. Příchod iOS 13 například bude znamenat zrychlení procesu ověření tváře až o třetinu.

Novější generace senzorů navíc zlepšují svoji schopnost rozeznat tvář z nepřímých úhlů a při minimu osvětlení. Apple má v současnosti pracovat na mnohem pokročilejším Face ID schopném odemknout i iPhone položený na stole. I když se jedná o drahou technologii, což je také jeden z důvodů, proč ji nevyužívají jiné firmy, Apple ji má v plánu integrovat do stále více zařízení.

To ovšem stále neznamená, že přichází konec éry Touch ID. Na otázku, zda se senzory pro ověřování tváře budou rozšiřovat do dalších produktů Applu, Joswiak odpověděl: „Určitě ho budeme rozšiřovat do dalších zařízení, také Touch ID ale stále bude mít svou roli – je to skvělá technologie v našich iPadech a neplánujeme ji v blízké době vyřadit.“

Greg Joswiak, šéf produktového marketingu Applu(Foto: VICE / YouTube)

Face ID se loni objevilo v nejvyšší řadě tabletů Applu: iPadech Pro. Ty jsou velmi výkonnými zařízeními, které schopnostmi svého hardwaru i cenou odpovídají laptopům vyšších tříd. Věština zákazníků si ale vystačí s levnějšími iPady, jejichž cílem není posouvat technologické možnosti na doraz, ale být co nejužitečnější a zároveň dostupné.

Nový iPad Air s Touch ID se tak objevil letos v březnu a Mark Gurman, uznávaný technologický novinář a spolehlivý zdroj informací o Applu, dnes potvrdil, že na večerní keynote bude představen nový základní iPad s 10,2palcovým displejem. Také ten bude s nejvyšší pravděpodoboností k odemykání používat ověřenou čtečku otisků.

Komentáře