Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Trumpova obchodní válka eskaluje. Apple Watch, AirPods i iMac od neděle podléhají 15% clu

O tom, že Donald Trump plánuje uvalení cel na dovoz výrobků dovážených z Číny, se píše již dlouho. Včera ale nastal zlomový den, kdy nové celní zatížení skutečně vešlo v platnost. Řada výrobků Applu, které do USA přicházejí z čínských výrobních linek, tedy nyní podléhají clu ve výši 15 procent.

Nová celní povinnost vešla v platnost v 1. zářijový den, přičemž do oficiálního federálního registru byly zařazeny Apple Watch, AirPods, některá sluchátka značky Beats, počítače iMac i chytrý reproduktor HomePod. Donald Trump v průběhu posledních měsíců vyhrožoval dokonce dovozním clem ve výši 30 procent. Jeho administrativa ale minimálně prozatím zvolila patnáctiprocentní tarif.

Co se týče iPhonu, ten celnímu zatížení prozatím unikl a chystaný iPhone 11 tedy na trh přijde bez tohoto „hendikepu“. Nebude to ale na dlouho. iPhone do federálního registru přibude 15. prosince a zatížen bude rovněž 15 procenty. Již nyní by ale dle magazínu Bloomberg mohla cla zasáhnout některé náhradní díly iPhonů, a to včetně flash pamětí telefonů od Applu.

Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

Analytici věří, že Apple nebude v důsledku těchto změn zdražovat a náklady na proclení budou „zalepeny“ z marží. Uvidíme tedy, jestli tomu tak skutečně bude.

Firma Tima Cooka se nicméně nevzdává a šéf Applu se Donalda Trumpa osobně snažil přesvědčit, že cla nejsou dobrý nápad už kvůli tomu, že zvýhodní hlavního konkurenta Applu – jihokorejský Samsung. Americký prezident následně prohlásil, že mu Tim Cook předložil závažné argumenty, o kterých ještě popřemýšlí.

Komentáře