Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Urážka olihně i amputace nohy komára. iOS 13.1 ukazuje, jaké šílenství panuje okolo emoji

Pokud vám v dnešní době od rodiny nebo kamaráda přijde iMessage či klasická textová bez emoji, jsou prakticky jen dvě varianty: buď nemá smartphone, nebo tyto animované obličeje k smrti nenávidí. Z emoji se totiž za posledních několik let stal naprosto běžný způsob komunikace, který je umocňován tím, jak k nim přistupují jednotlivé firmy, respektive vývojáři operačních softwarů.

Velké slovo má ve světě emoji Apple, jenž je spolu s Microsoftem, Googlem nebo Facebookem klíčovým členem takzvaného Unicode Consortium, kde se nové emoji navrhují, schvalují a podrobně rozebírají. Možná tomu jen těžko uvěříte, ale okolo miniaturních animovaných obličejů a objektů je postavena skoro celá věda a neexistuje, aby nějaká emoji vznikla jen tak bez rozmyslu.

S celým procesem se pak pojí i všemožné úpravy již existujících emoji, která například nekopíruje přesné tvary lidí, zvířat nebo objektů, z nichž vychází. A nejnovější iOS 13.1, který vyšel teprve včera, je zářným důkazem toho, jaké globální šílenství okolo emoji panuje. Apple ve spolupráci s Unicode Consortium totiž musel upravit několik animovaných zástupců, jejichž odchylky od skutečné podoby byly zkrátka až příliš.

Urážka olihně i amputace nohy komára

Problémy se týkaly především dvou živočichů, respektive olihně a komára. V původním iOS 13 totiž byly prezentovány nesprávně, čehož jste si bezpochyby „museli“ všimnout i vy. Konkrétně oliheň měla nálevku, což je jedna z částí jejího těla určená i pro pohyb, dýchání a filtrování vody, umístěnou vpředu (prakticky mezi očima) a ne vzadu, kde se normálně objevuje. Nevídané.

V podmořském světě se odehrávala i další změna v hlavní roli s chobotnicí. Té byly dodány přísavky na chapadla, protože doteď byla bez nich. Potíž s anatomií měl i komár. Tomu se Apple odvážil dát o jednu končetinu méně. Dosud jich měl pět namísto šesti, což si ani neoblíbený komár nezaslouží.

Podobných drobností je v nabídce emoji na iOS 13.1 ještě pár dalších. Současně pak ale nejde o první takový „střet“. Není tomu tak dávno, co se rozjela výživná debata ohledně animovaného hamburgeru, který někde začínal sýrem, někde salátem a lidé se nemohli dohodnout, co je vlastně ten správný postup. Další důkaz, jak klíčové jsou emoji v dnešní internetové době.

Komentáře