Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Alza.cz začíná vykupovat staré iPhony. Na protiúčet se zárukou vrácení zpět do oběhu

Pokud si pořídíte nový iPhone, pravděpodobně řešíte, co uděláte s tím předchozím. Ano, můžete si ho nechat doma jako zálohu nebo ho darovat svým blízkým, ale z ekonomického hlediska nejde o moc promyšlený tah. iPhone se totiž zpravidla dobře prodává i po několika letech a vy tak můžete obdržet solidní částku za něco, co jste třeba tři roky aktivně používali.

V případě prodeje se pak nabízejí zpravidla dvě možnosti: bazar, nebo výkup. A právě na možnost číslo dvě se nově začíná soustředit Alza.cz, největší e-shop v Česku, jehož obrat dosáhl za loňský rok 25 miliard korun. Ten už delší dobu nabízel iPhony ve svém sortimentu, mimo jiné nabízel i speciální akce pro „zapůjčení“, nyní však tento záběr rozšiřuje o výkup použitých modelů.

Celý proces má fungovat poměrně přímočaře. Pokud se budete chtít starého iPhonu zbavit, zkrátka s ním zamíříte na prodejnu Alzy, kde se ho personál chopí a udělá kompletní diagnostiku. Zjistí, jak moc opotřebovaný je (hodnotit bude samozřejmě i oděrky a škrábance), a na základě této informace vám nabídne aktuální cenu, za kterou může telefon vykoupit.

Pochopitelně chce garantovat „nejlepší podmínky výkupu na trhu“, což se samozřejmě může lišit v závislosti na dané situaci. Nicméně za dva roky starý iPhone X (64 GB) byste měli dostat až 16 275 s tím, že cena půjde dolů podle toho, jak moc se bude stáří na telefonu fyzicky projevovat.

Pokud budete s danou nabídkou souhlasit, Alza vám tyto peníze poskytne na protiúčet a automaticky vám strhne danou část z ceny nového zařízení, které si u ní musíte pořídit. Zatím to jinak nefunguje a podle všeho ani nebude. Pak je otázkou, zda se vám to v daném momentu vyplatí a zda raději nezkusíte bazar, kde můžete iPhone prodat i lépe. To záleží.

Foto: MKBHD / YouTube

Zajímavý je ovšem fakt, že Alza bude vykoupené telefony vracet zpět do oběhu, respektive je bude nabízet jako bazarové zboží splňující všechny nutné parametry legitimnosti. Samozřejmostí je i přepnutí do tovární nastavení. To je nepochybně hezký ekologický tah, který dává v dnešním přehlceném světě smysl.

Komentáře