Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Američtí politici kritizují kroky Applu v Hongkongu. Dává prý přednost zisku před hodnotami
Letos v Hongkongu probíhají největší protesty vůči vládě v dějinách města

Apple se snaží nezapojovat do jakýchkoliv politických sporů, v minulých týdnech se tomu ale nebyl schopen vyhnout kvůli aplikaci pomáhající obyvatelům Hongkongu vyhýbat se policii. Nyní, po dřívějším útoku ze strany čínských médií, čelí kritice amerických zákonodárců z obou hlavních politických stran.

Když Apple po prvotním smazání vrátil do App Storu aplikaci HKmap.live sledující polohu policejních složek v Hongkongu, stal se předmětem výhružného článku státního čínského média. Apple prý měl smazat aplikaci nebo se zamyslet nad možnými důsledky. I když nelze potvrdit ani vyvrátit, zda v reakci na daný článek, Apple nakonec jednal v souladu s jeho doporučením. Následků se přesto dočkal, jen z opačné strany.

Politici z amerického kongresu sepsali a Timu Cookovi poslali dopis, v němž jeho firmu obviňují z cenzurování své platformy na požádání čínské vlády. Podepsali ho členové republikánské i demokratické strany, konkrétně senátoři Ted Cruz, Ron Wyden, Tom Cotton, Marco Rubio a reprezentanti Alexandria Ocasio-Cortez, Mike Gallagher a Tom Malinowski.

HKmap Live, která má i webovou verzi, v reálném čase zobrazuje polohu policejních složek v Hongkongu

Agentura Bloomberg byla schopna získat přístup k obsahu dopisu, v němž se mimo jiné píše: „Rozhodnutí Applu z minulého týdne vyhovět čínské vládě stažením HKmap.live je hluboce znepokojující.“ Požádali ho, aby svoje rozhodnutí zvrátil a „demonstroval, že Apple staví hodnoty nad přístup k trhu a postavil se vedle silných mužů a žen, kteří v Hongkongu bojují za základní práva a důstojnost.“

Ve velmi podobném duchu se už před několika dny vyjádřil také hongkongský legislativní poradce Charles Mok v otevřeném dopise. Zdůraznil funkci HKmap.live jako nástroje pro prevenci zranění nevinných občanů města policií, kterou měly podporovat mnohé recenze. Cupertinskou firmu pak přesvědčoval, aby dala přednost hodnotám před ziskem.

Sám Tim Cook v minulosti několikrát zdůraznil, že právě to je pro Apple důležité a v mnoha případech firma tato tvrzení podložila svojí činností. Každoročně vkládá desítky milionů dolarů do programů snižujících negativní dopad jejích operací na životní prostředí, zajišťujících zodpovědné získávání zdrojů a zlepšujících podmínky pro její zaměstnance. Velká část z těchto činností pochopitelně není vyžadována zákonem.

Tim Cook je velkým zastáncem bezpečnosti, soukromí a lidských práv, v Číně problematických oblastí

Tim Cook se pokusil vysvětlit, že důvodem pro smazání aplikace z App Storu nebyla snaha vyhovět požadavkům čínské vlády (což ovšem explicitně nikde nezmínil), ale obavy o bezpečnost. Ve spolupráci s místními institucemi prý potvrdil používání HKmap.live k nebezpečné a nelegální činnosti, důsledkem čehož byla samotná aplikace právně problematická.

Ve čtvrtek se podle zpravodajské agentury Reuters ředitel Applu setkal s čínským regulátorem Xiao Yaqingem. Podle oficiálních informací poskytnutých čínskou státní správou pro regulaci trhu mezi témata diskuze patřilo rozšiřování investic firmy v Číně, ochrana práv spotřebitelů a dodržování korporátní sociální zodpovědnosti. Předpokládá se, že poslední ze zmíněných se přímo týkala smazání HKmap.live z App Storu a dalšího možného postupu v podobných případech.

Komentáře