Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Arcade je kompletní. macOS Catalina dostává herní platformu i na Macy

Apple včera oficiálně vydal nový operační systém macOS Catalina, který je nabízen zdarma ke stažení a instalaci všem majitelům Maců z roku 2012 a novějších. Byť tato novinka není nijak přelomová, přeci jen nabízí několik zajímavých změn a logických kroků, kvůli kterým se aktualizace rozhodně vyplatí.

Jak pravděpodobně z našich předchozích článků víte, dost možná nejvýraznější změnou je eliminace iTunes a jeho rozdělení na aplikace Hudba, TV a Podcasty. Ty fungují na velice podobné bázi a nabízí známé prostředí, hlavní výhodou je ale jejich samostatnost, což uživatelům zjednoduší orientaci.

Dále přišla i trackovací aplikace Find My, funkce Sidecar pro rychlé připojení iPadu jakožto externího monitoru, možnost měření času u obrazovky, lehce redesignované rozhraní pro fotky a větší důraz na Mac Catalyst pro portování iOS či iPadOS aplikací (mezi prvními bude desktopová aplikace pro Twitter).

macOS Catalina například umí nativně používat iPad jako druhý displej

Spolu s tím však se však dle očekávání rozšířila herní platforma Apple Arcade, kterou bylo na Macích dosud možné využívat pouze v Golden Master verzi pro vývojáře. Nyní je oficiálně dostupná a za 139 Kč pak uživatelé mohou hrát řadu exkluzivních her i na svých jablečných počítačích.

Podpora macOS v rámci Apple Arcade je zajímavá i z toho pohledu, že hráči nemusí řešit, zdali danou hru dokončí na svém Macu, Apple TV nebo iPadu či iPhonu. Rozehraná hra se totiž automaticky synchronizuje napříč zařízeními a může být dohrána kdekoliv, a to i offline.

Dread Nautical (Foto: Apple)

Co se týče ovládání, na Macích se budou hry odvíjet pochopitelně od klávesnici a trackpadu, potažmo myši. Několik titulů však podporuje i externí herní ovladače od PlayStationu (DualShock 4) nebo Xboxu (Xbox Wireless with Bluetooth), takže je možné si z Macu udělat „skromnou“ konzoli.

Hráči si mohou vybírat od závodních her po chytré skákačky až po střílečky nebo zábavné adventury, do nichž se řadí i pohádkový titul Pilgrims, za kterým stojí uznávané české studio Amanita Design. Obecně je pak nabízen jeden měsíc hraní zdarma, ovšem pokud již tuto akci čerpáte na jiném zařízení, bude se započítávat zbývající čas.

macOS Catalina získáte přes Předvolby systému – Aktualizace softwaru. Stažení a instalace může zabrat i více jak tři hodiny.

Čas u obrazovky obsahuje mnoho osobních informací o používání aplikací

Komentáře