Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se schválením i smazáním aplikace sledující hongkongskou policii čelí politickému střetu
Tim Cook

Před časem Apple do App Storu pustil aplikaci HKmap.live, umožňující živě sledovat polohu policejních složek v Hongkongu. Následně ji po kontroverzi s útoky na policisty smazal a o den později svoje rozhodnutí zvrátil. Včera jsme informovali, že byla aplikace s dvěma protikladnými využitími z App Storu opět odstraněna. Tim Cook pak důvody pro to vysvětlil v e-mailu svým zaměstnancům.

I když se o to nemusí snažit, velké firmy se často dostanou přímo do středu politických sporů. Jedním z nejvýraznějších příkladů toho pro Apple byl spor s FBI, kterému v roce 2016 odmítl poskytnout přístup do zabezpečeného iPhonu teroristy. Současný případ není zdaleka tak extrémní, ale opět zdůrazňuje sílu technologií ve společnosti a potenciální význam natolik každodenního nástroje jako aplikace pro mobilní zařízení.

Nedlouho poté, co Apple HKmap.live vrátil do App Storu, se v jednom ze státních čínských médií objevil poněkud výhružný článek. Firmu upozorňoval, že se svým rozhodnutím staví na stranu kriminálníků a měla by myslet na možné důsledky takového počínání. Jen o den později byla aplikace z obchodu pro iOS zařízení opět odstraněna a přirozeně tak vyvstala otázka možné spojitosti mezi poznámkami čínského tisku a jednáním Applu.

Letos v Hongkongu probíhají největší protesty vůči vládě v dějinách města

Ten kvůli politické závažnosti a silné medializaci celé záležitosti poskytl oficiální prohlášení vysvětlující důvody pro odstranění aplikace. V pozdějším interním e-mailu pro zaměstnance, který se podařilo získat magazínu Bloomberg, je zopakoval také sám ředitel Applu Tim Cook. Firma prý prostřednictvím konzultace s lokálními složkami kyberbezpečnosti (Hong Kong Cybersecurity a Technology Crime Bureau) potvrdila, že ačkoliv je primární funkcí sledování polohy policie vyhnout se zbytečným konfliktům a nebezpečí, byla využívána také k přesnému opaku.

Někteří protestující měli s její pomocí opakovaně nečekaně napadnout policisty. Jiní si zase vyhlédli místa bez policejních složek v blízkém okolí a napadali nechráněné obyvatele města. Tímto se prý aplikace dostala do přímého konfliktu s hongkongskými zákony a není proto akceptovatelné ji nabízet oficiálními cestami Applu.

Cook přesto rozhodnutí HKmap.live smazat z App Storu označil za náročné: „Tato rozhodnutí nejsou nikdy jednoduchá a ještě těžší je o těchto tématech diskutovat ve chvílích zuřivé veřejné debaty. […] Není tajemstvím, že technologie může být použita pro dobro i zlo. Tento případ není jiný.“

HKmap Live, která má i webovou verzi, v reálném čase zobrazuje polohu policejních složek v Hongkongu

Vývojáři aplikace v obou případech Apple za její smazání silně kritizovali s tím, že jejím účelem je poskytnout obyvatlům města nástroj, díky němuž se mohou vyhnout nebezpečí spojeného s probíhajícími protesty. Nezdá se, že by výrazněji brali v úvahu jejího alternativního využití.

Cook v interním e-mailu dále vysvětlil: „App Store jsme vytvořili jako bezpečné a důvěryhodné místo pro každého uživatele. Je to zodpovědnost, kterou bereme velmi vážně a chceme ji dodržet. Národní a mezinárodní debaty nás všechny přetrvají a i když jsou důležité, neurčují fakta. V tomto případě jsme je detailně analyzovali a věříme, že toto rozhodnutí nejlépe ochrání naše uživatele.“

Google, který v Číně přímo neoperuje už několik let, ve svém obchodu s aplikacemi Google Play kontroverzní HKmap.live i nadále nabízí. Apple nedávno ze zařízení uživatelů v Číně a na Tchaj-wanu odstranil z emoji klávesnice vlajku Tchaj-wanu. Čína už dlouhodobě usiluje ho plně začlenit do svého území, s čímž místní obyvatelé z velké části silně nesouhlasí.

Také tento krok je těžké interpretovat prostě jako ústupek firmy velkému trhu, protože má blíže spíše snaze se nezapojovat do politických sporů. V případě HKmap.live se navíc jedná o otázku bezpečnosti, pro jejíž zodpovězení nejspíš nemá většina lidí dostatečné informace.

Komentáře