Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple už podruhé smazal aplikaci sledující polohu hongkongské policie. Porušuje prý zákon
Letos v Hongkongu probíhají největší protesty vůči vládě v dějinách města

V Hongkongu už několik měsíců probíhají masivní protesty proti čínské vládě, která chce prostřednictvím zákona o vydávání uprchlíků výrazně zvýšit míru kontroly nad městem. Do tohoto boje o nezávislost se nedávno něpřímo zapojil i Apple, když do App Storu pustil aplikaci HKmap Live, která zjednodušuje organizaci protestů. Čínská státní média nyní po firmě důrazně požadují smazání aplikace s neurčitou hrozbou možných „následků“.

Letos v červenci Apple poprvé vydal zprávu obsahující informace o podaných a vyhověných žádostech na smazání aplikací z App Storu. Odstraňování aplikací na požadavek vlády určité země je vcelku pravidelnou záležitostí a většinou platí pouze pro danou zemi. Nejčastěji se přitom jedná o software, který nějakým způsobem porušuje místní legislativu, typicky v ohledech hazardu nebo pornografie.

HKmap Live do těchto kategorií tak docela nespadá. Svým uživatelům umožňuje udržovat si přehled o tom, kde se právě nacházejí policejní složky, což lze interpretovat dvěma způsoby. Buď pomáhá vyhnout se policii lidem, jež jsou například na cestě do práce a chtějí se vyhnout konflikt, nebo umožňuje protestujícím uniknout zatčení. O legitimitě obou funkcí lze samozřejmě diskutovat v závislosti na tom, ke které straně konfliktu se přikloníme.

Lidé v Hongkongu protestují proti místní i čínské vládě

Druhý z popsaných způsobů použití aplikace je pochopitelně ten mnohem kontroverznější a i když se postavíme za lidi snažící se udržet nezávislost Hongkongu, nemusí to automaticky znamenat jeho schválení. Přibližně před týdnem totiž protestující přímo zaútočili na policii a ta se bránila ostrými náboji. Jeden muž byl střelen do hrudi. Podle zpravodajského média Independent to bylo poprvé od začátku protestů v červnu letošního roku, co zde bylo vystřeleno přímo na druhého člověka.

Apple následně HKmap Live z App Storu odstranil, jen o den později ale změnil svoje rozhodnutí a uživatelům iOS zařízení ji znovu umožnil stahovat. V reakci se nyní v čínském státním médiu People’s Daily objevil poměrně útočný článek, na který upozornil server Yahoo! News. Cituje několik konkrétních pasáží článku jako: „Schválení aplikace Applem zjevně pomáhá protestujícím. Znamená to, že Apple zamýšlel být jejich spolupachatelem?“

HKmap Live, která má i webovou verzi, v reálném čase zobrazuje polohu policejních složek v Hongkongu

Kromě – podle čínského média velmi problematické – aplikace se prý v iTunes objevila také píseň podporující nezávislost Hongkongu. People’s Daily tyto skutečnosti ostře kritizuje a říká, že „lidé mají důvod předpokládat, že Apple míchá byznys s politikou a dokonce nelegálními činy.“ Firma by se nad svým „nemoudrým“ a „lehkomyslným“ počínáním měla zamyslet v světle možných důsledků.

Čína je jedním z největších trhů na světě a ačkoliv tam Apple stále není příliš úspěšný, je pro něj samozřejmě velmi důležitá, jak z hlediska prodeje, tak i kvůli většinové části výroby, která tam probíhá. Přítomnost Applu v Číně je výhodná také pro zemi, jelikož generuje velké množství pracovních pozicí a zisku a v neposlední řadě s vládou spolupracoval i na několika velkých ekologických projektech.

Jako důvod pro první stažení aplikace Apple uvedl, že obsahovala informace, jejichž zveřejňování není legální a podněcovala nelegální akvititu. Dnes, nedlouho po zprávách o článku v čínském médiu, Apple HKmap Live z App Storu opět odstranil. Lze jen spekulovat, zda tím nějakým způsobem reagoval na „výhružky“, nicméně deníku The New York Times poskytl následující oficiální prohlášení:

 „Aplikace zobrazuje polohu policie a s oddělením Hong Kong Cybersecurity and Technology Crime Bureau jsme byli schopni potvrdit, že byla použita pro sledování a přepadání policie, ohrožování veřejné bezpečnosti a kriminálníci ji použili k útokům obyvatel oblastí, o nichž ví, že se tam v danou chvíli nenacházejí policejní složky. Tato aplikace porušuje naše pravidla a místní zákony.“

Komentáře