Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Až třetina návštěvníků Apple Storů tam přichází prodat své staré zařízení, říká Cook

Apple v roce 2018 dosáhl cíle kompletního provozu svých operací za pomoci obnovitelných zdrojů energie. Ještě předtím, v roce 2017, se rozhodl, že dalším cílem bude vytvořit zcela uzavřený výrobní a spotřebitelský cyklus – všechny nové produkty tedy mají být vyrobeny z recyklovaných materiálů. Programy pro vrácení starých iPhonů do Apple Storů už má využívat třetina jejich návštěvníků a Apple zvažuje k větší zodpovědnosti podněcovat také výrobce příslušenství.

Důvodů pro minimalizaci nebo eliminaci těžby nových surovin pro výrobu je mnoho: od vyčerpávání zdrojů přes narušování krajiny a ekosystémů až po někdy extrémní pracovní podmínky a porušování práv dělníků. Také zavádění tohoto nápadu do praxe vyžaduje zásadní změny v mnoha oblastech jako například vyjednávání nových smluv s celým dodavatelským řetězcem nebo odlišný přístup k designu i výrobě samotných zařízení.

„Promýšlíme doslova každou jednu součástku toho, co vyrábíme… Je to matka všech cílů. Je to ale takové, jaké si s radostí vytyčíme,“ řekl Tim Cook pro magazín GQ. Nedlouho po tomto rozhovoru se chystal převzít ocenění od neziskové organizace Ceres, která podporuje udržitelné zdroje energie. „Je to křížová výprava Applu,“ prohlašuje ředitel společnosti, která je za udržitelnost dlouhodobě chválena, i když není bez zcela bez problémů. „Ano, je to něco, za čím rozhodně stojím… Pokud o tom ale nepřesvědčím firmu, a to jako CEO pořád musím udělat, alespoň v Applu, nikam se to nepohne,“ vysvětlil Cook.

CEO Applu Tim Cook s návštěvníky nového obchodu

Environmentální snahy Applu jsou výrazně pozorovatelné zejména od roku 2013, kdy tam na nich začala pracovat Lisa Jackson, bývalá ředitelka americké vládní Agentury pro ochranu životního prostředí. V roce 2015 postoupila na pozici viceprezidentky aktivit pro udržování životního prostředí a sociálních iniciativ a stala se tak součástí nejužšího vedení společnosti. Spolu s Cookem ji tak směřuje často ne k nejvyššímu zisku, ale spíše k nejekologičtějšímu řešení.

Právě mezi ta patří i snaha uzavřít cyklus výroby a spotřeby, přičemž si ani sám Cook není tak docela jistý, jak bude fungovat. Podle svých slov však nemá obavy: „Abych byl upřímný, nevěděli jsme ani, jak docílit 100 % (napájení z obnovitelných zdrojů). Vzali jsme něco, co bylo v roce 2016 vcelku náhodný cíl. A skutečně ho splníme.“ Jeho optimismus může podporovat například informace, že až třetina návštěvníků Apple Storů tam přináší svoje stará zařízení na výkup.

Lisa Jackson, VP Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy (Foto: TechCrunch)

Částky, které za ně dostanou, jsou většinou nižší, než by mohli očekávat v bazarech. Jednak se ovšem není třeba potýkat s někdy nelehkým úkolem prodat svůj starý iPhone a jednak je tím zajištěno, že zařízení bude recyklováno tím nejefektivnějším možným způsobem. Apple pro to už před pár lety začal využívat sofistikované roboty a svoje recyklační procesy neustále vylepšuje. Například všechny MacBooky Air a Macy mini z roku 2018 a novější jsou vyrobeny pouze z recyklovaného hliníku.

Cook v rozhovoru s GQ prozradil něco málo o zvažovaných možnostech, jak zvýraznit ekologické produkty nabízené v obchodech Applu. Výrobci příslušenství až na několik výjímek nemusí firmu žádat o schválení jejich produktů, jiná situace ovšem nastává, pokud je chtějí prodávat přímo v jejích kamenných obchodech nebo online prodejně. Aniž by činil jakékoliv sliby, Cook zmínil, že v budoucnu možná ponesou produkty třetích stran splňující nároky na ekologičnost Applu nějaké zvláštní označení, aby byly lépe vidět.

Komentáře