Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Čínská média chválí Apple. Smazání aplikace pro vyhnutí se policii je prý chytrý tah
Čínský Apple Suzhou z ptačí perspektivy

Apple před pár dny z App Storu odstranil aplikaci, která obsahuje mapu Hongkongu s živým přehledem o pozici místních policejních složek. Stalo se tak po silné kritice čínského státního média a otázkou je, jestli náhodou. Každopádně to není poprvé a nejspíš ani naposledy, co velká americká firma ustupuje místnímu nedemokratickému režimu. Při natáčení pořadů pro Apple TV+ si například tvůrci mají dávat pozor, aby asijskou zemi příliš nekritizovali nebo nepobuřovali.

Čína je jednou z největších ekonomik na světě a obzvlášť v posledních letech se objevují spekulace, jestli se v dohledné době nestane první. V důsledku toho stanoví také potenciálně zásadní trh pro mnoho oblastí, ať už se jedná o technologii nebo zábavu. Zároveň se jedná o vysoce centralizovanou ekonomiku, to znamená, že vláda má rozhodující slovo v jejím směřování a má moc přímo ovlivnit smlouvy s firmami, dostupnost produktů na místním trhu a podobně.

Obchodování s touto velmocí tak stanoví poměrně výrazný morální a ekonomický problém. Operovat zde znamená alespoň v nějakém ohledu podporovat její represivní režim, ale opak může znamenat předběhnutí i pohlcení konkurencí. Jelikož Čína není odříznuta od okolního světa, je otevřena práci potenciálně s jakoukoliv firmou a naopak místní firmy ve velkém vyvážejí do světa. V posledních letech například na popularitě rychle získávají značky jako Xiaomi a Huawei.

HKmap Live, která má i webovou verzi, v reálném čase zobrazuje polohu policejních složek v Hongkongu

Proto není úplně jednoduché Apple zkrátka zavrhnout kvůli některým ústupkům, stále ovšem platí, že by firma měla co nejvíce usilovat o zlepšování zdejších podmínek. Hrozí – a v některých případech už nastala – situace, kdy předpoklad přenesení západních hodnot do Číny prostřednictvím otevřeného obchodu v praxi funguje spíše opačně.

Takto je kritizován nedávný krok, kdy byla z App Storu odstraněna aplikace HKmap.live. Apple i sám jeho ředitel vysvětloval, že důvody jsou prý skutečně spojeny s otázkami bezpečnosti a ne s požadavky čínské vlády. Nezávisle na tom se ovšem v reakci na smazání aplikave ve státních médiích objevila chvála americké značky.

„Apple si vysoce cení čínského trhu a odstranění této kontroverzní aplikace je chytrý krok,“ řekl jeden analytik pro deník Global Times, který přímo spadá pod komunistickou stranu Číny. People’s Daily, oficiální noviny strany, zase publikovaly článek s titulkem „Apple smazal aplikaci, která pomáhala protestujícím z Hongkongu vyhýbat se policii“. To vše působí poněkud bizarně v kontextu ředitele Applu, velkého zastánce lidských práv, bezpečnosti a soukromí uživatelů.

Tim Cook

Zpravodajský server Buzzfeed News nyní poskytl další příklad problematického vztahu Applu a Číny s tím, že totéž platí pro daný průmysl obecně. Zjistil, že na začátku minulého roku prý Eddy Cue, šéf softwaru a služeb Applu, a Morgan Wandell, vedoucí vývoje mezinárodního obsahu, přímo vedli tvůrce pořadů pro Apple TV+ k tomu, aby se vyhýbali stavění Číny do špatného světla.

Ačkoliv se v zábavním průmyslu jedná o každodenní praxi, nečiní ji to o nic méně hodnou kritiky. V případě Applu to navíc znamená jen jeden případ z několika, z nichž pár se jich objevilo jen v uplynulém týdnu. Z nejnovější verze iOS zmizela místním obyvatelům emoji vlajka Tchaj-wanu, o jehož užší začlenění do vlastního území Čína už dlouhodobě usiluje.

Z čínského App Storu pak byla odstraněna zpravodajská aplikace Quartz. Její novináři detailně sledují situaci v Hongkongu a poukazují na vysokou míru násilí ze strany policejních složek vůči protestujícím. Pravidelně z obchodu s aplikacemi mizí také další tituly. Do určité míry se jedná o standardní proces, kdy aplikace porušují místní zákony, v mnoha případech lze ale kroky s tím spojené z hlediska norem západních společností snadno napadnout.

Seriál For All Mankind představí alternativní dějiny závodů v dobývání vesmíru

Pokud se zkrátka politika dostane do konfliktu s byznysem, v mnoha případech bude jakákoliv snaha o třeba i apolitické řešení interpretována jako politický problém. Apple není zdaleka jedinou firmou, která se s tím potýká, je ale jednou z nejviditelnějších a měla by dělat vše pro to, aby se svoje sdělované hodnoty snažila aplikovat globálně. Smazání HKmap.live a doporučení pro tvorbu pořadů pro Apple TV+ mohou být příklady, že to tak docela neplatí.

Komentáře