Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Google chce pomáhat zrakově postiženým. Do svých map na iOS i Androidu přidává funkci pro hlasovou navigaci

Apple se dlouhodobě snaží pomáhat uživatelům, kteří se potýkají s konkrétním typem postižení. Ať už lidem na invalidních vozících, pro které vyvinula speciální fitness funkci, tak osobám s sluchovými nebo zrakovými problémy, pro které vlastně slouží celá sekce Zpřístupnění s řadou různých pomocných prvků. Byť jde o malé procento uživatelů, pro Apple to má obrovskou váhu, což je ostatně jen dobře.

Cupertinská firma však v tomto zaměření logicky není sama, i co se týče technologických firem. Obdobné kroky se snaží dělat i Google, což nyní potvrzuje v aplikaci Google Maps. Do ní zahrnul funkci pro uživatele s postižením zraku, kteří mohou využívat hlasové navigace, zatímco jdou po ulici z bodu A do bodu B.

Na první pohled nejdou o žádnou přelomovou funkci, ale je nutné se zamyslet nad tím, jak užitečná může ve skutečném světě být. Situace, kdy vůbec nevidíte (případně velmi špatně), a potřebujete se dostat do konkrétního místa pěšky, je velice obtížná. Nová funkce v Google Maps tak může ušetřit řadu mnohdy vážných problémů.

V praxi si tak navolíte přesnou cestu, spustíte možnost hlasové navigace a vyrazíte na cestu. Asistent vás bude upozorňovat na to, za kolik metrů máte zatočit (případně se otočit), zdali se držíte na správném chodníku a jaká vzdálenost vám zbývá do cíle. Součástí jsou i výstražná varování před blížící se křižovatkou a dalšími frekventovanými úseky běžné městské dopravy.

Novinka je zatím dostupná pouze v angličtině a japonštině, a to na území Spojených států a Japonska. Google ale slibuje, že podporu rozšíří, byť konkrétnější zatím nebyl. K dispozici je jak na iOS, tak na Android.

Komentáře