Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iCloud Drive bude oproti konkurenci dál zaostávat, sdílení složek je odsunuto na jaro

Cloud vládne světu počítačů a Microsoft, Googlu či třeba Amazon opakovaně dokazují, že právě vývoji cloudových řešení a úložišť věnují mnoho péče. Apple naopak na tomto poli tak trochu zaostává a jeho cloudové úložiště s názvem iCloud Drive vždy postrádalo některé z funkcí, které ostatní firmy dávno nabízejí. Jednou z takových funkcí je i sdílení složek, které mělo s příchodem nové verze macOS konečně dorazit. Nakonec se ale ukázalo, že letos se sdílených složek bohužel nedočkáme.

Aktualizace systému macOS na verzi Catalina jsme se dočkali v tomto týdnu a uživatelé Maců si nyní mohou užívat řadu zajímavých novinek. Sdílení složek na iCloud Drive mezi nimi ale není a Apple na svém webu již uvedl, že spuštění novinky je odloženo na jaro. Na vině je pravděpodobně vysoká nespolehlivost funkce, která se projevovala ve fázi beta testování.

Uživatelům testujícím beta verzi mobilního systému iOS pravidelně mizely některé soubory a Applu se před ostrým spuštěním veřejných verzí nových systému nepodařilo problém vyřešit. V posledních pár testovacích verzích iOS 13, již proto byla funkce sdílení složek ze systému zcela odstraněna.

Sdílení složek v rámci iCloudu by uživatelům umožnilo sdílet celé složky skrze vygenerovaný odkaz, jako to umí například OneDrive, Google Drive či třeba populární Dropbox. Uživatelé s přístupem by mohli složku využívat kontinuálně, mít přístup k jejímu měnícímu se obsahu a rovněž soubory sami přidávat, měnit či odebírat. Doposud iCloud nic podobného nenabízí a sdílet lze jen jednotlivé soubory.

Konkurenční Dropbox

Uživatelé i odborná veřejnost se zaměřením na Apple si všímají, že firma Tima Cooka jednotlivé funkce svých systémů v poslední době opožďuje čím dál častěji. Za zmínku stojí například funkce „Zprávy v iCloudu“, která byla představena spolu s iOS 11, ale spuštění se dočkala téměř o rok později, pouhý týden před představením iOS 12. Stejné peripetie měl Apple s funkcí AirPlay 2.

Pozdržení funkce sdílení složek na iCloudu je v každém případě zklamáním, ale faktem je, že nový macOS Catalina i tak určitě stojí za instalaci. Nová verze operačního systému pro počítače Applu přináší řadu novinek včetně aplikací Hudba, Podcasty a TV, které plně nahrazují původní iTunes.

Zajímavou novinkou je také funkce Sidecar umožňující vyžívat iPad coby sekundární monitor, za zmínku stojí vylepšení některých systémových aplikací v čele s Připomínkami či Poznámkami a fanoušky hraní na počítači potěší příchod herní platformy Apple Arcade.

Komentáře