Inzerce      O nás     CzechCrunch  
macOS Catalina už klepe na Macy. Nový operační systém dorazí každým dnem

Apple během letošní vývojářské konference WWDC deklaroval, že nový operační systém pro Macy, macOS Catalina, bude oficiálně dostupný „na podzim“ tohoto roku. Přesně datum spuštění zatím neznímil, ale vzhledem k aktuálním krokům lze velmi silně předpokládat, že macOS Catalina si již cestu na Macy rychle razí.

Včera totiž vývojářům dorazila takzvaná verze Golden Master, která je jakousi předzvěstí oficiální varianty pro běžné uživatele. Prakticky odhaluje stejné rozhraní a změny, jež budou dostupné ve finální verzi, a zpravidla značí, že se příchod nového operačního systému blíží.

Pokud by se pak dalo věřit informacím z dánské webové pobočky Applu, měl by macOS Catalina být dostupný už dnes, pravděpodobně okolo 19:00. Na druhou stranu je možné, že tato informace nemusí být pravdivá a může jít o pouhý překlep autora, který v první řadě informoval o spuštění Apple Arcade na Macy.

Jakmile ale macOS Catalina dorazí, slibuje pro uživatelé vcelku zásadní změny. Tou největší je nepochybně odstavení legendární (a mnohdy nenáviděné) aplikace iTunes, kterou Apple rozděluje na Music, Podcasts a TV. Budou fungovat na podobném rozhraní jako iTunes, ale každá z nich bude mít dedikované, ovladatelné zázemí.

Další novinkou je funkci pod názvem Sidecar, která umožňuje rychlé a snadné propojení iPadu jakožto externího displeje a Macu. Vzhledem k tomu, že podporuje i Apple Pencil, kreativci mohou tablet používat i jako nástroj pro malování, jež bude výstupy zobrazovat přímo na počítači.

Mezi další drobnosti patří třeba příchod aplikace Find My, která funguje na iOS 13 a iPadOS. Díky ní mohou uživatelé sledovat svá jablečná zařízení z Macu, i když budou offline. Dále pak Screen Time pro měření času u obrazovky, nové rozhraní v aplikaci Fotky, menší úpravy nativní aplikace Mac a také odstranění aplikací fungujících na 32bitové bázi.

Komentáře