Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Máme tým lidí, který poslouchá skladby a kontroluje, zda správně sedí jejich texty, říká šéf Apple Music

Byť roste velice slušným tempem, stále je Apple Music dvojkou na trhu, kterému dominuje Spotify. Logicky se tak snaží dělat maximum proto, aby se na svého úhlavního rivala ve světě hudebního streamingu minimálně dotáhlo, ideálně pak předběhlo (což se děje v USA). A některé kroky, jež k tomu Apple podniká, jsou možná až velmi překvapivé.

Nejprve se ale hodí začít důrazem na rádiové stanice. Apple Music dlouhodobě prosazuje svá kurátorovaná rádia zaměřená na konkrétní hudební žánr a podle šéfa služby Olivera Schussera jde o „budoucnost hudebního streamingu“. Naznačuje tak, že lidé nechtějí hudbu manuálně vyhledávat, ale naopak si ji nechávat automaticky doručovat.

K tomu slouží i specifické algoritmy, které se učí, co má daný posluchač rád a podle toho mu přizpůsobuje hudební sekce. Přesněji řečeno playlisty, které se na Apple Music (a pochopitelně i na Spotify) těší nevídané oblibě. Jak říká Schusser v nedávném rozhovoru pro magazín WIRED, „Apple Music na nich bude stavět nová živá představení“.

To je taktéž ambiciózní, jelikož Apple v minulosti se živými koncerty experimentoval. Šlo o sérii pod označením iTunes Festival, která byla pozastavena bez přesnějšího data na obnovení. Schusser však ujišťuje, že se podobná představení do roku vrátí a budou založena právě na oblíbených skladbách a interpretech z kurátorovaných výběrů na Apple Music.

Přepis textů písní musí být ideálně bez chyb

Co se týče další funkce Apple Music, svou nezastupitelnou roli má v celém rozhraní i možnost zobrazování textů písní. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, ovšem s příchodem iOS 13 se proces tak zmodernizoval, že je možné poslouchat danou skladbu a simultánně si u toho číst lyrics, které přesně kopírují zpívané slovo.

U skladeb v angličtině to funguje velice přesně, a to i z důvodu, že všechny tyto písně „ručně“ kontroluje speciální divize pracovníků. Tá má vcelku přímočarý úkol: pozorně poslouchat text skladby a srovnávat, zdali se přesně a načas zobrazuje v rozhraní pro přepis. Lidský faktor tak může mít v této funkci poměrně zásadní roli.

Nejde tak čistě o strojovou funkci a Apple se ani nezaměřuje na známé platformy s výčtem milionů textů ke skladbám (byť má konkrétní spolupráci s nástrojem Genius). Dělá si to primárně svou vlastní cestou, což je opět jeden z detailů, které posouvají jablečné služby na vyšší úrovně.

Komentáře