Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Microsoft představil konkurenci MacBooků, iPadů a AirPodů. Pak k nim přidal skládací experimenty
Microsoft Surface Neo

Dlouhé roky byl Apple v zásadě jediným, kdo vyvíjel vlastní operační systémy a zároveň hardware pro ně. Postupně se ale připojily jak Google, tak Microsoft a v mnoha ohledech byly schopni svůj „předobraz“ dohnat. Nové laptopy a tablety s logem Windows na těle se tak například mohou chlubit, že při zachování podobně atraktivního designu poskytují větší výkon než zařízení Applu. Z nějakého důvodu byly představeny také něco jako skládací tablet a telefon se dvěma velkými displeji.

Ať už to z hlediska významu slov dává smysl, nebo ne, Microsoft pro většinu svých zařízení využívá značku Surface, na konci tohoto měsíce tak nabídne počítače Surface Laptop 3, tablety Surface Pro 7 a Surface Pro X a o něco později dokonce bezdrátová sluchátka Surface Earbuds. Všechna zařízení se, podobně jako Apple, snaží poskytnout vysokou kvalitu zpracování (a s tím spojenou cenu), minimalistický, snadno rozeznatelný vzhled a množství výkonu/funkcí.

V rámci řady Surface Laptop se vedle tradičního 13palcového modelu poprvé objevuje také 15palcová verze, přičemž obě mají netradiční poměr stran displeje 3:2 a tenké rámečky snižující celkovou velikost počítačů na minimum. Podle Microsoftu jsou 13palcové modely s procesory Intel Core i5-1035G7 a i7-1065G7 až třikrát výkonnější než MacBooky Air, jejich rozměry, váha i cena jsou přitom velmi podobné.

Microsoft Surface Laptop

Ještě více výkonu mají poskytnout 15palcové Surface Laptop 3 obsahující překvapivě procesory AMD Ryzen. Microsoft se pro ně rozhodl prý kvůli možnosti kombinovat je s grafickými čipy Radeon Vega, které mají lepší parametry než nabídka Intelu. Hardware má navíc být vyvinut speciálně pro Laptopy Microsoftu. Další vybavení je poměrně standardních 8 nebo 16 GB RAM, konektory USB-A a USB-C a několik barevných variant. Pro ty, kterým se nezamlouvá látkový povrch počítače, jsou určené laptopy s kompletně hliníkovým provedením – to je také jediné dostupné u 15palcových velikostí.

Microsoft Surface Pro X

Většina novinek řady Surface Laptop 3 je spojena s výkonem a totéž platí také pro tablety Surface Pro 7 a Pro X. Ty dostaly nové procesory, menší rámečky kolem displejů a potenciálně zajímavé příslušenství například v podobě stylusu, který lze schovat do výřezu v odpojitelné klávesnici. Oba tablety výkonem i cenou konkurují iPadům Pro s tím, že obsahují plnohodný Windows. Nakonec byly do řady Surface zařazena také sluchátka Earbuds s komplexním hlasovým ovládáním a velkým kruhovým designem.

Ačkoliv se jednalo spíše o prototypy, možná nejvíce pozornosti bylo věnováno novým experimentálním zařízením Microsoftu: Surface Neo a Surface Duo. Zatímco Neo má v zásadě formu dvou velmi tenkých 9palcových tabletů spojených pantem, Duo tentýž koncept se dvěma 5,6palcovými displeji převádí přibližně na velikost smartphonu. Duo, které Microsoft přes zjevně odpovídající vlastnosti nenazývá telefonem, poběží na Androidu a skládací tablet nabídne zvláštní verzi desktopového operačního systému Windows 10X.

Může Microsoft Surface Duo konkurovat například Samsungu Galaxy Fold?

Microsoft Surface Neo a Duo nepředstavují zcela nový koncept, jelikož skládací zařízení se dvěma separátními displeji se objevily už v minulosti. Zdá se však, že by tuto poněkud zvláštní formu mohl přivést do její dosud nejlepší podoby. Podobné experimenty firmě dříve spíše nevycházely a i nyní je třeba teprve zodpovědět několik zásadích otázek, které rozhodnou jejich šanci na úspěch. Kromě základů jako výdrž baterie a ceny k nim patří také samotná užitečnost a atraktivita ne jednoho skládacího, ale dvou displejů.

Microsoft Surface Duo vypadá trochu jako luxusní zápisník
Microsoft Surface Earbuds

Komentáře