Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nové iPhony 11 svým výkonem konkurují desktopům. K lídrům na trhu se řadí také výdrží baterie
iPhone 11 Pro je nejvýkonnějším telefonem na trhu, stejně jako byl loni iPhone XS (Foto: Apple)

Ačkoliv se nové iPhony mohou mimo fotoaparáty zdát jako nepříliš zajímavé, Apple při jejich představování zdůrazňoval jejich výkon a výrazně zlepšenou výdrž na baterie. Web Anand Tech, který se zaměřuje na technicky poměrně detailní analýzy telefonů a dalších zařízení, tato tvrzení ve své recenzi potvrzuje a modely 11 a 11 Pro v těchto ohledech označuje za v zásadě bezkonkurenční.

Apple do svých telefonů pro letošní a většinu příštího roku přidal nové fotoaparáty a vylepšení displeje, z dlouhodobého hlediska jsou ale možná důležitějšími vlastnostmi ty méně viditelné. Proto je i v dnešní době podstatný počet jader procesoru, jejich frekvence, efektivita chlazení a energetická náročnost. 

Jak tvrdil sám Apple a potvrdily to i mnohé testy, už loňský procesor A12 ve světě mobilních zařízení velmi těžko hledal konkurenci, a to i když nabízel nižší počet jader a jejich operační frekvenci. A13 v nových iPhonech 11 a 11 Pro měl být ještě o 20 % výkonnější a AnandTech říká, že to platí. Zároveň to znamená, že se může poměřovat i s těmi nejlepšími desktopovými procesory od AMD a Intelu a nabízí skoro dvojnásobný výkon oproti ostatním mobilním čipům.

Základní iPhony 11 mají stejné procesory jako „Pro“ verze a tedy i stejný výkon

K tomu dopomáhá také efektivnější chlazení dvou nejrychlejších jader a jejich efektivní využití. Při nejvyšší zátěži může nastat přehřátí a určité zpomalení, většinu častých úkonů ale zvládnou energeticky a teplotně méně náročné jádra, takže podobná situace nastává zřídka. AnandTech také uvádí, že se meziročně obecně až o polovinu zlepšila doba, po jakou je procesor schopen vyvíjet svůj maximální výkon.

Jak už bylo zmíněno v minulém detailnějším článku o A13, Apple prý svoje procesory vyvíjí hlavně s důrazem na efektivitu a jejich až překvapivý výkon je snad až vedlejším produktem. V kombinaci se zvětšením kapacity baterií to znamená podstatně delší výdrž. I v tomto ohledu testování AnandTechu zcela potvrdilo tvrzení Applu o o hodinu delší výdrži u iPhonu 11, o čtyři u iPhonu 11 Pro a až o pět u iPhonu 11 Pro Max. Má se tak jednat o jedny z vůbec nejlepších statistik na trhu.

Komentáře