Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Rok jsem přemýšlel, kdy a jak to veřejně sdělím, říká Tim Cook k přiznání homosexuality
Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Stejně jako řada jiných úspěšných firem i Apple se výrazně angažuje do iniciativ, které by ze své technologické podstaty vůbec nemusela dělat. Je jich celá řada. Od plánů na zlepšení ekologického přístupu svých dodavatelů po podporování nejrůznějších charit a nadací. Jedna z nich však vyčnívá přeci o něco více: diverzita.

Apple je známý tím, že podporuje diverzitní nastavení nejen ve svých zaměstnaneckých řadách, ale také v globální společnosti jako takové. Zástupci firmy se účastní různých projevů, vyjíždí na průvody hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) a obecně propaguje rovnocennost mezi všemi lidmi. Nehledě na jejich původ, náboženské vyznání a samozřejmě sexuální orientaci.

Tyto kroky se však důrazněji začaly odehrávat až s příchodem Tima Cook za velitelské kormidlo Applu v roce 2011 (po smrti Steva Jobse). Cook totiž nikdy nebyl ten typ šéfa, který by hleděl pouze na výborné ekonomické výsledky a kvalitu nabízených produktů. Byť je toto hledisko samozřejmě vysoce důležité pro fungování firmy, jeho zájmy byly i někde jinde. Konkrétně ve zmíněné diverzitě.

Jedním z důvodů, proč Cook k této straně tíhne, je jeho sexuální orientace. Už několik let se veřejně ví, že je gay. Vzhledem k jeho utajovaném osobním životě však dosud nebyly známy žádné konkrétnější detaily o tom, proč se k takzvanému coming outu uchýlil a jak se vyrovnával s tím, že jeho okolí je zpravidla heterosexuální. To je ostatně velkým psychologickým problémem pro většinu gayů a lesbiček.

Ledy prolomil pro nový rozhovor s People en Español, ve kterém na toto téma hovořil.

Nelitoval jsem ani jedné minuty

Cook přiznává, že mu dlouho trvalo, že něco takového veřejně sdělil. Přišlo na to v roce 2014, nicméně to mohlo být i mnohem dříve, kdyby si byl jistý. Tehdy totiž nechtěl, aby to jakýmkoliv způsobem ovlivnilo Apple jako takový. Nechtěl žádné rozptýlení.

„Nelitoval jsem ani jedné minuty. Nikdy,“ uvádí v rozhovoru a zmiňuje, že důvodem, proč svou homosexualitu veřejně přiznal, byli i mladí lidé, kteří mu psali o svých problémech se sexuální orientací.

„Pochopitelně jsem nemohl mluvit s každým, kdo mi napsal, ale vždy víte, že když existují lidé, kteří vám ohledně toho napsali, musí být i ti, kteří řeší stejný problém, ale pouze nenapsali. Kvůli tomu jsem se rozhodl,“ dodává.

Jeho ikonickým znakem je hrdost k tomu, že je gay. Existují tací, kteří se za orientaci stydí, nicméně Cook jasně zdůrazňuje, že to „není limitace, ale naopak charakteristický rys, nejlepší dar od Boha“.

„Doufal jsem, že se tato zpráva dostane všem mladým lidem, kteří bojují se svou identitou, kteří neví, jestli jsou dostatečně dobří, kteří se cítí ohroženi. Život nemusí být takový.“

Foto: Apple

Komentáře