Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Sidecar, funkce pro použití iPadu jako monitoru k Macu, je dostupná jen u novějších počítačů a iPadů s Apple Pencilem
macOS Catalina například umí nativně používat iPad jako druhý displej

Letošní rok se u operačních systémů Applu opět nese ve znamení sdílení funkcí a vlastností mezi platformami a zvyšování míry jejich propojenosti. Jednou z nejzajímavějších funkcí nového macOS Catalina a iPadOS je Sidecar, umožňující tablet použít jako druhý displej pro počítač, navíc s možností určité míry interakce dotykem. Pro majitele zařízení z roku 2015 a starších se nyní ukazuje, že tato funkce pro ně ani s aktuálními verzemi operačních systému není dostupná.

Už ze zběžného nahlédnutí do mnoha současných kategorií technologií je celkem zřejmá honba za co největšími pracovními plochami, tedy displeji. Většina zařízení s nimi se v posledních letech zvětšila,v zásadě s výjimkou laptopů. I velká, 17palcová zařízení náročnějším uživatelům zkrátka neposkytnou dostatečnou pracovní plochu a kvůli přenositelnosti se už dále zvětšovat nemohou.

Řešením je použít externí displej, který ale ve většině případů stejně příliš neposlouží na cestách. Existují i přenosné verze, mnohem jednodušší a praktičtější je ovšem ve většině případů použít iPad s velice kvalitním zobrazovačem. Tuto možnost už nějakou dobu nabízely aplikace třetích stran jako Duet Display a v nejnovějších verzích operačních systémů ji konečně přidal i Apple – alespoň pro některé uživatele.

macOS Catalina

Sidecar, který umí z iPadu přes kabel i bezdrátově učinit druhý displej počítače nebo kreslící tablet, zjednodušeně vyžaduje MacBook s motýlkovou klávesnicí. Přesněji to zahrnuje 12palcové MacBooky od 2. generace z roku 2016, MacBooky Pro z roku 2016 a novější a MacBooky Air z roku 2018 a novější. Pro desktopové počítače to znamená Mac mini z roku 2018 a novější, iMac z roku 2015 a novější, všechny iMacy Pro a pouze nejnovější, zatím nedostupné Macy Pro.

Omezená dostupnost Sidecaru se týká také iPadů, kde je funkce zkráceně dostupná na zařízeních podporujících Apple Pencil. V konkrétních modelech to znamený všechny verze iPadu Pro, iPad z roku 2018 (6. generace) a novější, nejnovější iPad mini (5. generace z letošního roku) a nejnovější iPad Air (3. generace z letošního roku).

Takzvanou buttefly klávesnicí disponuje i nový MacBook Air (Foto: Apple)

Důvodem pro to mají být technologie, které funkce v podání Applu využívá. Oficiální dokument firmy popisuje sdílení virtuální plochy prostřednictvím kabelového nebo bezdrátového šifrovaného připojení.

Vše se má fungovat velmi podobně jako ostatní funkce balíčku Kontinuita, ovšem z blíže nespecifikovaného důvodu je potřeba čipsety alespoň z generace Intel Skylake, které byly představeny v roce 2015. Magazín The Verge jako možný důvod cituje uživatele fóra AppleInsideru, jenž zmiňuje podporu datově úspornějšího video kodeku HEVC jako novinku procesorů řady Skylake.

Komentáře