Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Siri již nebude upřednostňovat systémové Zprávy, dá na preference uživatele
Foto: MacRumors / YouTube

Apple z mnoha stran dlouhodobě čelí kritice, že zneužívá svého postavení a v rámci iOS upřednostňuje vlastní aplikace nad těmi od vývojářů třetích stran. Mobilní operační systém Applu neumožňuje měnit výchozí aplikace a například hlasová asistentka Siri až doposud fungovala jen s těmi systémovými od Applu. To se ale nyní dle zprávy magazínu Bloomberg mění.

První zlom ve věci vztahu mezi Siri a aplikacemi třetích stran přišel s příchodem iOS 13. Mezitímco doposud bylo možné skrze hlasovou asistentku ovládat jen systémová aplikace, s novou verzí iOS je již možné dát pokyn například k přehrání skladby na Spotify, nalezení trasy přes Google Maps nebo k odeslání zprávy skrze WhatsApp.

Už to je samo o sobě důležitou novinkou, která výchozím systémovým aplikacím bere výhradní právo ke komunikaci se Siri. Aplikace Applu jsou ale stále zvýhodněny v tom, že pokud uživatel aplikaci v pokynu jednoznačně nespecifikuje a chce jen „odeslat zprávu“, systém vždy použije systémovou aplikaci. I toto se ale brzy stane minulostí. Siri se dle Bloombergu ještě letos stane o něco chytřejší a namísto systémové aplikace začne využívat tu aplikaci, kterou uživatel využívá nejčastěji.

Jako první se novinky dočkají aplikace pro písemnou komunikaci. Pokud tedy budete chtít skrze Siri odeslat zprávu kamarádovi, iPhone automaticky využije tu aplikaci, kterou pro komunikaci s danou osobou využíváte nejčastěji. Pokud si tedy s dotyčným píšete přes WhatsApp, Siri automaticky zařídí psaní zprávy právě přes tento komunikátor a nikoli přes systémové Zprávy.

Nová funkce bude otevřena všem vývojářům a ti by měli mít možnost novince svou aplikaci jednoduše přizpůsobit. Vylepšené schopnosti Siri na tomto poli by měly přijít v rámci některé z nadcházejících aktualizací iOS, přičemž brzy po schopnosti odesílání zpráv skrze alternativní komunikační služby by se Siri měla naučit takto využívat i aplikace pro telefonování.

Tato zpráva určitě potěší mnoho uživatelů, kteří při komunikaci spoléhají na komunikátory, jako je WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Slack či třeba Zoom. Krok Applu je ale jistě také vstřícným gestem vůči vývojářům aplikací třetích stran a vůči regulátorům. Apple se totiž v posledních letech dostal do celé řady sporů, které se točili okolo toho, že firma z pozice síly privileguje vlastní aplikace proti těm ostatním.

Kromě jiných si na Apple dlouhodobě stěžuje například Spotify, jehož stížností se zabývá i Evropská komise. Švédům se nelíbí, že si Apple bere 30% provizi z každého předplatného zakoupeného přes App Store. V důsledku toho totiž Spotify své předplatné musí v App Storu prodávat dráž a Apple Music je tak se svou cenou, která je o oněch 30 % nižší, rázem ve výhodě.

Komentáře