Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tim Cook o kryptoměnách: Soukromé firmy by neměly konkurovat státním měnám
Tim Cook (Foto: Fortune Photo – Stuart Isett / Flickr)

Ředitel Applu pokračuje ve svém cestování po Evropě a setkává se při tom se zajímavými vývojáři i velkými firmami, studenty, zaměstnanci Apple Storů a tiskem. V průběhu několika dnů navštívil Německo, Francii a Itálii a poskytl svůj pohled na několik velkých témat. Tradičně mluvil o soukromí a ekologii, vyjádřil se ale také k imigraci, závislosti na smartphonech a kryptoměnám.

Pro italský web Macitynet Cook mluvil o problému tzv. fake news, falešných zpráv často nerozeznatelných od těch důvěryhodných. Rozšíření tohoto fenoménu zejména v posledních letech označil za jednu z negativních vlastností internetu. „Kvalitní novinářství je základem každé demokracie a otevřený a nezávislý tisk je zásadní,“ dodal.

Dále hovořil o pro něj i Apple celkově typických tématech soukromí a ekologie. Zdůraznil, že veškeré operace Applu samotného jsou už nějakou dobu ze sta procent napájeny z obnovitelných zdrojů energie. Zmínil také snahu jeho firmy zlepšovat svůj dodavatelský řetězec z hlediska dodržování lidských práv – prý to nedělají proto, že by to nařizoval zákon, ale hlavně proto, že je to morální nutnost. V otázce soukromí se pak znovu vymezil vůči nejmenované konkurenci, pro níž je zákazník často zároveň produktem, jelikož jsou prodávány jejich data, ať už přímo či nepřímo.

Střešní solární panely v Apple Parku (Foto: Apple)

Zároveň je podle Cooka důležité, aby zařízení sloužilo svému uživateli jako nástroj pro propojování se s lidmi, kteří jsou daleko. Naopak nás ale nesmí vzdalovat od těch, kteří stojí vedle nás. „Pokud trávíte více času díváním se na vaše smartphony, než díváním se do očí ostatních lidí, děláte chybu,“ kritizuje Cook. ve spojitosti s tím se v novějších verzích iOS a mcaOS objevily nástroje pro sledování času stráveného používáním zařízení a prostředky k omezování potenciálního problému.

Zajímavější komentáře se týkaly podpory imigrace a kryptoměn.  Cook řekl, že Apple podporuje migraci, protože bohaté země musí přijímat migranty v těžkých situacích. Chce, aby děti a mladí lidé měli možnost zůstat ve Spojených státech a studovat tam, což by mezi jinými umožnilo schválení imigračního zákona DACA.

Nejpřekvapivější je to, co Cook řekl francouzským noviným Les Echoes o kryptoměnách. Šéfka Apple Pay Jennifer Bailey před měsícem naznačila možnost nějakého typu zapojení Applu do virtuálních měn, když je označila za zajímavé s tím, že mají dlouhodobý potenciál. Cook naproti tomu v anglickém přepisu CNBC zastává názor, že měny by měly zůstat v rukou států. „Nelíbí se mi idea soukromé skupiny představující konkurenční měnu. Soukromá firma by tímto způsobem neměla usilovat o získání moci.“

Jennifer Bailey (Foto: Fortune Reinvent / Flickr)

Velká část kryptoměn je založena na myšlence decentralizace, takže by alespoň teoreticky nikdo, jednotlivec, skupina ani vláda neměl být schopen je ovlivnit. Do této kategorie ovšem nepatří například připravovaná kryptoměna Facebooku Libra a je tedy možné, že se dočkáme dalšího názorového konfliktu mezi Applem, Markem Zuckerbegem a možná i dalšími. Pokud tedy Cook nezmění názor.

Komentáře