Inzerce      O nás     CzechCrunch  
TOP 7 nejlepších novinek v macOS Catalina, o kterých se nemluví
macOS Catalina

Je tomu již týden, co Apple vydal novou verzi macOS s názvem Catalina. Aktualizace přináší celou řadu zajímavých novinek, o kterých jsme již referovali. Za zmínku stojí konec aplikace iTunes, funkce Sidecar umožňující vytvořit si z iPadu sekundární monitor či příchod aplikace Find My pro lokalizaci vlastních zařízení. Catalina ale přináší i další novinky, o kterých se příliš nemluví. Pojďme se podívat na sedm nejzajímavější z nich.

1. Lepší práce s okny

Práce s okny je stále alfou a omegou práce na počítači, ať už se jedná o zařízení s operačním systémem Windows, nebo o Mac. Je tedy potěšující zprávou, že aktualizace na macOS Catalina mimo jiné rozšiřuje možnosti zeleného tlačítka, které se nachází v levém horním rohu každého okna a umožňuje dané okno maximalizovat.

Zelené tlačítko nové nabídne i možnost roztáhnout aplikaci na pravou či levou polovinu obrazovky, takže uživatel o mnoho snáze poskládá dvě aplikace vedle sebe, aby mohl snadno pracovat s oběma. Již dlouhou dobu existují šikovné aplikace jako Window Tidy či Magnet, které takovouto práci s okny umožňují, ale je určitě pozitivní, že macOS konečně něco takového nabídne již ve výchozím módu.

2. Obraz v obrazu

Aktualizace bývají nejen o přinášení nových funkcí, ale také o přibližování těch stávajících, které si uživatelé oblíbili. V macOS Catalina je uživatelům nyní blíže než dřív funkce „obraz v obrazu“, tedy picture-in-picture, která umožňuje minimalizovat si v Safari multimediální přehrávač a videa sledovat i při prohlížení webu.

Ikona pro spuštění obrazu v obrazu je stále dostupná v přehrávači QuickTime, ale nově ji naleznete i pod ikonkou reproduktoru, který se nachází v adresním řádku Safari a doposud sloužil jen ke ztlumení dané záložky v prohlížeči. Nově tato ikona nabídne i právě to, aby vám přehrávané okno „vyskočilo“ z přirozeného rozložení stránky třeba do rohu obrazovky a mohli jste jej po očku sledovat i při provádění dalších činností na počítači.

3. Automatický tmavý režim

Tmavý režim je čím dál populárnější a zvláště ti, kdo pracují od brzkého rána do pozdní noci, ocení možnost šetřit oči použitím tmavého uživatelského rozhraní, které při nižším osvětlení působí šetrněji. Tmavý režim již před rokem přinesl macOS Mojave, ale nová Catalina konečně přichází s možností přepínat mezi světlým a tmavým režimem automaticky.

Pokud chcete mezi oběma režimy uživatelského rozhraní plynule přecházet, stačí navštívit sekci Obecné v Předvolbách systému. Díky tomu budete přes den koukat na klasické světlé rozhraní, ale v noci se Mac sám přepne do tmavého režimu a bude tak šetřit vaše oči.

I oblíbený Slack je v tmavém kabátku

4. Lepší sdílení Poznámek

Kupředu kráčí i skvělá aplikace Poznámky a letos se vylepšení dočkala mimo jiné na poli sdílení. Nově lze s ostatními uživateli sdílet celou složku s poznámkami a co víc, možné je také sdílet jednotlivé poznámky v režimu umožňujícím pouhé zobrazení. Nově tedy budete moci potřebné informace moci sdílet bez rizika, že vám poznámku někdo „poničí“ svými zásahy.

5. Mazání lokálních souborů z iCloudu

Cloudové úložiště iCloud Drive stále poněkud zaostává za konkurencí v podobě Dropboxu či třeba Google Drive, ale přeci jen postupně kráčí kupředu. Novinkou v macOS Catalin je mimo jiné možnost smazat na počítači lokálně stažený soubor, ale zároveň jej ponechat v iCloudu. Postačí na daný soubor klepnout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost Remove Download. Ve svém počítači tak budete šetřit místo a o soubor přitom nepřijdete.

6. Odhlašování z odběrů v Mailu

Do systémové aplikace Mail dorazila rovněž příjemná novinka umožňující bleskové odhlášení odběru hromadných mailů, jako jsou newslettery. Podobnou funkci již nabízí celá řada mailových aplikací nezávislých vývojářů, ale je skvělou zprávou, že se tlačítka pro odhlášení newsletteru na jediné klepnutí dočkali i uživatelé vestavěné mailové aplikace. Ta je ostatně mezi uživateli velmi populární.

7. Podepisování dokumentů

Skvělou novinkou na závěr je snadné podepisování dokumentů. Velkou výhodou zařízení od Applu je jejich provázanost do uceleného ekosystému a podepisování dokumentů tuto provázanost hezky dokumentuje. Pokud nyní budete chtít podepsat dokument v PDF, máte při vkládání podpisu v aplikaci Náhled možnost vybrat si některé ze svých iOS zařízení a k podpisu využít jeho dotykový displej.

Komentáře