Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Vydání nejlepšího počítače Applu je na spadnutí. Bestie pod názvem Mac Pro může dorazit každým dnem
Tim Cook a Mac Pro (Foto: Apple)

Je tomu již skoro pět měsíců, co Apple na vývojářské konferenci WWDC představil nový a dlouho očekávaný Mac Pro, nástupce nejvýkonnějšího stolního počítače, který cupertinská společnost kdy nabízela. Šlo však pouze o odhalení a popsání klíčových parametrů (včetně uvedení nového příslušenství), nikoliv o zahájení samotného prodeje. To si Apple schovává na letošní podzim.

Vzhledem k tomu, že podzimní období je v plném proudu, očekává se, že Apple nový stroj, jehož přidanou hodnotou bude jeho rozšiřitelnost a konfigurovatelnost, pustí do prodeje každým dnem. A právě k tomu se schyluje – americký telekomunikační úřad (FCC) totiž stroj zalistoval v databázi a zveřejnil regulační informace, což znamená, že může přijít opravdu v rámci pár dní.

Je tedy pravděpodobné, že Mac Pro dorazí začátkem listopadu a bude konečně zveřejněna jeho oficiální prodejní cena za vyšší konfingurace, které se odhaduje na vyšší stovky tisíc korun. Částka, kterou bude muset zájemci za nový stroj minimálně zaplatit, je nastavena na 5 999 dolarů, tedy zhruba 140 tisíc korun.

Několik dalších pohledů na nový Mac Pro (Foto: Apple)

Novinka bude začínat s osmijádrovým procesorem Intel Xeon W nataktovaným na 3,5 GHz s možností Turbo Boostu až 4 GHz, 32GB pamětí RAM, grafickou kartou Radeon Pro 580X a 256GB SSD diskem. Tady to ale logicky nekončí. Mac Pro může být vyšperkován až na hranici 28 jader, což je vskutku masivní výkon.

Pokud se pak připočte až 1,5TB paměť RAM, SSD disk s kapacitou 4 TB a přidají čtyři grafické karty AMD Radeon Pro Vega II Duo se 64GB VRAM, je možné se bavit o zařízení, se kterým si musí vystačit i ten nejnáročnější profesionál. Tomu bude odpovídat cena, která se může při maximální výbavě a příslušenství šplhat až k jednomu milionu korun.

Součástí bude i čtveřice portů Thunderbolt 3, dva standardy USB 3 a dva porty 10Gb ethernetu. To vše se pak zaobalí do modulární přenosné skříně s váhou okolo 18 kilogramů, která bude zákazníkům doručována spolu s klávesnicí, myší a volitelně i velkým trackpadem. Pro fajnšmekry pak doporučujeme projít oficiální technické parametry (ZDE), které Apple zveřejnil i v češtině.

Pár desítek tisíc za monitor i stojánek

Samotný Mac Pro není to jediné. Apple vyrukoval také s 6K externím, téměř bezrámečkovým monitorem Pro Display XDR s rozlišením 6 016 x 3 384, který bude stát dodatečných 4 999 dolarů (zhruba 115 tisíc korun). Součástí volitelného balíčku bude i speciální „profesionální“ stojan za 999 dolarů (zhruba 23 tisíc korun).

Pro Display XDR (Foto: Apple)

Komentáře