Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Store v Praze je stále ve hře, tvrdí Andrej Babiš. Apple se má prý rozhodnout do dvou let
Tim Cook a český premiér Andrej Babiš

Začátkem letošního roku proletěla lokální komunitou Applu zpráva, která v ní rezonuje dodnes. Nešlo o nic jiného než schůzku českého premiéra Andreje Babiše a Tima Cooka při události Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, z níž měl vzejít údajný příslib Apple Storu v centru Prahy. Alespoň takto to Babiš uváděl na svém Facebooku a ujišťoval veřejnost, že za „tuzemský Apple Store bude bojovat“.

Celá věc však pochopitelně nebyla tak horká, jak se první hodiny od schůzky mohlo zdát. Byť je samozřejmě možné, že se Babiš s Cookem ohledně výstavby oficiální prodejny Applu v Praze bavil, je jen těžko uvěřitelné, že by šéf cupertinské firmy ihned na místě zformoval „koordinační tým“, který měl veškeré operaci s touto akcí spojené zajišťovat. Teď už se blíží deset měsíců od slibů a stále neexistuje náznak jakéhokoliv posunu.

Podle Babiše je však celý projekt stále relevantní, což potvrzuje pro server Novinky.cz. Pro něj sdělil, že „Apple vládu České republiky informoval o konkrétním záměru expanze v Evropě, avšak o všem konkrétním bude rozhodovat v horizontu roku až dvou.“ Český premiér dále dodal, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je v průběžném kontaktu s evropským vedením Applu a připravuje jednání s prezentací tuzemské nabídky.

Apple Store ve Vídni (Foto: Apple)

To ostatně potvrdil i samotný Havlíček, ovšem bližší informace nezmínil. Je tedy pravděpodobné, že se pražský Apple Store, který by se ideálně vyjímal na Staroměstském náměstí nebo v historické ulici Celetná, nějakým způsobem řeší, ale zatím ani zdaleka není vyhráno. Byť by Česko chtělo, v hlavní roli je pochopitelně Apple, který rozhoduje o dalších expanzích a který si pečlivě vybírá ideální lokality.

Co se týče střední Evropy, Česku nejbližší Apple Story se nachází v německých Drážďanech a rakouské Vídni. Pro příznivce společnosti s nakousnutým jablkem v logu tak nejde o žádný větší problém do nich jednou za čas vyrazit. Na druhou stranu by bylo o mnoho pohodlnější, kdyby byl přímo v Praze. Je však otázkou, co navíc by lokální základně přinesl.

Mnozí mohou namítat dostupnost nových produktů Applu ve stejný čas jako ve zbytku „hlavních“ zemí – o tom nicméně nerozhoduje přítomnost Apple Storu, ale interní tabulka společnosti, ve které má vedené klíčové trhy. A je nepravděpodobné, že bych do nich spadalo malé Česko. Výhodou by nicméně bylo oficiální české zastoupení a servis přímo od pracovníků Applu včetně možnosti balíčku AppleCare, který lze ovšem sjednat i v zahraničí.

Další věcí je, zdali Apple v Česku svou designovou prodejnu skutečně potřebuje. Ze strategického hlediska by byla vhodnější polská Varšava, která na výstavbu také čeká.

Komentáře