Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple TV+ je tady. Podívejte se, co nová streamovací služba Applu nabízí, kolik stojí a jak ji sledovat

Spuštění vlastní televizní streamovací služby je pro Apple, snad kromě uvedení AirPods, největší krok od příchodu hudební streamovací služby Apple Music. Je významnou součástí nastupující nové éry firmy, která se z výrobce telefonů a počítačů postupně transformuje na podstatně obsáhlejší entitu. Pro diváky je ale samozřejmě mnohem zajímavější, co přesně může přinést jim. V ideálním případě by to měly být kvalitní seriály za nižší předplatné než většina konkurence.

Příchod televizní streamovací služby Applu byl jasný už nějakou dobu před oficiálním představením, spekulovalo se však, jakou vlastně bude mít formu. Nakonec se ukázalo, že firma označovaná jako jedna z nejinovativnějších na světě využije v zásadě zcela standardní model odpovídající Netflixu, HBO GO a podobně. Pro některé bylo překvapením vůbec nějaké předplatné, na druhou stranu ovšem stanoví 139 Kč za měsíc s těmi nejvyššími parametry kvality – 4K, HDR a zvuk až v Dolby Atmos.

Apple TV+ lze sledovat kdekoliv, kam lze nainstalovat aplikace nebo webový prohlížeč

Při placení jediného předplatného může službu zcela nezávisle na sobě využívat až šest členů skupiny Rodinného sdílení. Představitelka hlavní role seriálu Applu Dickinson, Hailee Steinfeld, na svém Instagramu před pár dny zmínila, že Apple TV+ zdarma dostanou také uživatelé se studentským předplatným Apple Music. Pro všechny možnosti je samozřejmostí bezplatná zkušební doba, která vše zpřístupní na jeden týden.

Je otázkou, nakolik může být tak krátká doba dostačující pro zaujetí diváků, Apple k tomu ale využívá několik jiných prostředků. Právě zde, v ohledu strategie pro expanzi, by se snad dalo hovořit o určité inovaci. Firma totiž bezplatné roční předplatné Apple TV+ automaticky připojí ke každému nově koupenému iPhonu, iPadu, iPodu touch, Apple TV a Macu. Nabídka se vztahuje na zařízení koupená po 10. září letošního roku a pro každé Apple ID a skupinu Rodinného sdílení je uplatnitelná jen jednou. Možnost aktivace předplatného se zobrazí při spuštění aplikace Apple TV. Bližší informace obsahuje český web Applu.

Samotný název Apple TV+ může být poněkud matoucí, jelikož v mnoha případech nastane situace, že je na zařízení Apple TV třeba spustit aplikaci Apple TV a vybrat v ní sekci Apple TV+. Je tak nutné zdůraznit, že Apple TV a Apple TV nejsou nutně tytéž věci – jedna z nich je hardware, druhá je software. Aplikaci Apple TV, kde jsou kromě nové streamovací služby také filmy zakoupené v iTunes, lze nainstalovat na jakékoliv zařízení s platformami iOS 12 a novějším , iPadOS, nejnovějším macOS a tvOS.

Veškerou nabídku a funkce Apple TV+ si pak samozřejmě mohou užít také majitelé starších zařízení nebo zařízení s Windows, Androidem i dalšími operačními systémy. Stačí navštívit webovou verzi služby tv.apple.com v prohlížeči Safari, Firefox nebo Chrome a zaregistrovat se. Tyto pokyny od dnešního spuštění platí pro uživatele ve více než 100 zemích, mezi nimiž jsou i Česko a Slovesko. Dostupná by měla být také česká lokalizace a titulky.

Majitelé zařízení přímo s aplikací Apple TV si ale přecijen mohou užít jednu významnou výhodu. První díly dostupných seriálů si totiž mohou přehrát zdarma, zcela bez závazků a aniž by tím započali sedmidenní zkušební dobu.

Pořady pro děti, mládež i dospělé

Apple od představení své streamovací služby zdůrazňuje, že se soustředí hlavně na kvalitu spíše než obšírnost nabídky. Apple TV+ tedy při spuštění nabízí celkem osm pořadů. Tři z nich jsou určené zejména pro děti, jeden pro celou rodinu, jeden pro mláděž a dospívající a zbylé tři jsou vhodné výhradně pro dospělé. Nejtypičtější divák zde tak najde především čtyři hlavní tituly, o nichž se v posledních měsících mluví nejvíce: The Morning ShowSeeFor All Mankind Dickinson.

See (Foto: Apple)

The Morning Show

Seriál, v němž se v hlavních rolích objevují Jennifer Aniston, Reese Whiterspoon a Steve Carell, představuje vysoce kompetitivní prostředí ranních zpráv. Ve svém svižném a dramatickém vyprávění se tak má zabývat jak tématem žen na pracovištích klasicky dominovaných spíše muži, tak současným mediálním prostorem.

See

Temným světem tohoto postapokalyptického fantasy provádí postava vůdce kmene, jehož hraje Jason Momoa. Lidstvo před několika sty lety začalo ztrácet zrak, což ho přivedlo až do současného stavu, kdy je zcela slepé, takřka na pokraji vyhynutí, ale stále sužováno neustálými boji mezi jednotlivými kmeny. Situace eskaluje, když se ve skupině hlavního hrdiny narodí dítě se zrakem. See je zejména z produkčního hlediska velmi ambiciózní a nabídne epický příběh, krásnou kameru a velmi naturalistické zpracování.

For All Mankind

Co kdyby na Měsíci jako první přistáli Rusové? Tuto otázku si pokládá sci-fi z alternativní historie od tvůrce a scenáristy seriálů Battlestar Galactica Star Trek. Nehraje se zde příliš na nečekaný technologický vývoj, ale spíš na realistické vykreslení NASA přelomu 60. a 70. let, které se ocitlo v dnešnímu divákovi zcela neznámé situaci. Rozehrává se tak další boj o dobývání vesmíru v komplexním sociálním, kulturním a politickém kontextu.

Dickinson

Emily Dickinson patří k nejoceňovanějším americkým básniřkám, mimojiné díky svému inovativnímu stylu a myšlení, naprosto neodpovídajícímu typické mladé ženě 19. století. Dickinson je feministický a hravý seriál, který žánr kostýmního dramatu narušuje excentrickým zpracováním, fantazijními prvky a například dobovou postavou hranou současným rapperem. „Když pravidla nejsou fér, přepiš je,“ říká slogan. Hlavní hrdinku ztvárnila nadějná americké herečka Hailee Steinfeld, jež byla na Oscara nominována už ve svých čtrnácti letech za roli ve filmu Opravdová kuráž.

Sloní královna (The Elephant Queen)

Stádo slonů se vydává na neznámo jak dlouhou pouť po tom, co vyschne zdroj vody. Dokument s částečně environmentálním poselstvím zejména intimně zachycuje život skupiny jedněch z nejinteligentějších zvířat na světě. Jeho vyprávění přitom nemá divákovi pouze zprostředkovat informace, ale také silný příběh a emočně ho tak zapojit do dění.

Helpsters

Pořad s postavami ze Sezamové ulice je hned na první pohled jasně určený těm nejmenším. Hravou formou je učí řešit různé typy problémů a lépe se tak orientovat ve světě.

Tajemný pisatel (Ghostwriter)

Seriál určený trochu starším dětem je moderním rebootem stejnojmenného titulu z 90. let. Skupina dětí se zde snaží rozkrýt záhadu ducha, který do světa vypouští postavy z knih. Ghostwriter tak v sobě kombinuje dobrodružství a mysteriózní tematiku.

Snoopy ve vesmíru

Vedle For All Mankind druhý seriál zaměřující se na lety do vesmíru, tentokrát ovšem kreslený a vhodný, ne výhradně, pro děti. Proces výcviku kultovní postavy Snoopyho pro tajnou elitní misi mimo planatu Zemi může potenciálně oslovit jakoukoliv věkovou skupinu. Nabídne totiž dnes už jako mírně retro působící roztomilou animaci a vtipy vycházející z klasické grotesky.

Nové seriály, filmy a pořady každý měsíc

U některých seriálů Apple pro začátek nabízí hned několik epizod s tím, že další se budou objevovat se standardními týdenními rozestupy. Kromě toho bude každý měsíc přibývat alespoň jeden nový původní seriál nebo film. Do budoucna chystají zajímavé projekty například Steven Spielberg a Jon Favreau a v nejbližší době se objeví dva temné thrillery a filmové drama.

Servant je novým projektem a prvním televizním seriálem M. Night Shaymalana. Ten je známý hlavně svými prvními filmy jako Šestý smyslVyvolenýZnamení. Jim následovalo několik hůře a hůře hodnocených děl, v posledních letech se ale tomuto tvůrci původem z Indie opět dostává chvála kritiky a diváků.

Temný thriller z půlhodinovými epizodami představí mladý pár, která se dostane do konfliktu s tajemnou silou po tragické ztrátě dítěte. Jelikož jsou pro Shaymalana typickými neočekávané zvraty a tajemno, dává smysl, že o mnoho více detailů zatím není známo. Hlavní postavy zde ztvárnili Rupert Grint známý hlavně jako Ron ze série filmů o Harrym Potterovi a Lauren Ambrose, kterou si mnozí budou jistě pamatovat jako Claire Fisherovou ze seriálu Odpočívej v pokoji. První díl Servanta bude dostupný od 28. listopadu.

O týden později, přesně 6. prosince, se k němu připoji další temný thriler, tentokrát ze světa kriminálního vyšetřování. V seriálu Truth be Told se investigativní reportérka hraná Octavií Spencer rozhodne vrátit ke starému případu vraha, který trval na své nevině. Příběh založený na reálných událostech bude odkrývat mnohá tajemství rodiny obětí a vlivu vězeňského systému na povahu člověka. V roli údajného vraha se zde objeví Aaron Paul, známý především jako Jesse z Perníkového táty.

Další informace o seriálech i o službě Apple TV+ jsou dostupné v odkazech v článku nebo prostřednictvím tagu #Apple TV+ pod článkem.

Komentáře