Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple ukazuje ve svých mapách Krym jako součást Ruska. Pouze ale na ruských zařízeních
Apple Mapy z pohledu mimo Rusko nezobrazují na Krymu žádné hranice

Není to poprvé, co se technologičtí giganti včetně Applu dostávají do křížku s politikou. Jeden konkrétní problém však trápí Apple a ostatně i Google v jejich mapách už delší dobu – jak správně zobrazovat hranice na územích, které jsou konfliktní a hádají se o ně dva státy?

V posledních dnech se točila pozornost zejména okolo map od Applu a jejich zobrazování oblasti okolo Krymu. Připomeňme, že tento ukrajinský poloostrov u Černého moře byl v roce 2014 anektován Ruskem.

Nyní se však ukázalo, že Apple začal na svých přístrojích ukazovat Krym jako součást Ruska – avšak pouze na těch, které jsou nastaveny na používání ruské verze App Storu. Změna se ostatně dotkla například i aplikace Počasí. V ní je také hlavní město Krymu Simferopol označováno za ruské.

Jako ověřila BBC, takto se zobrazuje vyhládávání hlavního města Krymu na ruském iPhonu

Vše je ale jinak, pokud se uživatel dívá na Apple Mapy kdekoliv jinde na světě. Mezi Krymem a Ukrajinou ani mezi Krymem a Ruskem není státní žádná hranice, pouze provinční hranice mezi Krymem a Ukrajinou. Ve vyhledávání v Mapách nebo i ve zmíněném Počasí se tentokrát nezobrazí vedle Simferopolu žádné určení země, ve které se nachází.

Jen dodržujeme zákony, tvrdí Apple

Apple na kritiku reagoval s prohlášením, kde říká, že dodržuje mezinárodní i domácí (ruské) zákony, což je také důvod, proč změnu vidí jen ruští uživatelé. Nicméně podotkl, že se na záležitost podívá ještě blíže a na základě analýzy tak možná ještě učiní změny. Cupertinský gigant dal najevo především fakt, že nad rámec ruských uživatelů nedošlo k žádným změnám.

BBC uvádí, že Apple už jednal s ruskou stranou několik měsíců s tím, že doufal, že se podaří sjednat, aby Krym byl zobrazován jako neurčené území – ani ruské ani ukrajinské. Nakonec tak ale ruské straně vyhověl, ostatně dolní komora ruského parlamentu odkazovala na předchozí stav jako „nepřesnost“.

Takto vypadá vyhledávání hlavního města Krymu z českého iPhonu – bez určení jakékoliv země

Její předseda označil věc za vyřízenou. Kritické hlasy se nepřekvapivě ozvaly z ukrajinské strany. Tamní ministr zahraničí řekl, že Apple by měl zůstat u technologií a zábavy a do globální politiky se nemíchat.

Google, tedy asi největší konkurent cupertinského giganta na poli map, ponechává mezi Ukrajinou a Krymem tečkovanou čáru, která stejně jako v jiných oblastech světa značí rozporuplné oblasti. I slavný vyhledávač se ale podrobil ruským požadavkům, a to už v březnu – ruský uživatel vidí i v jejich mapách Krym jako součást Ruské federace. Zajímavostí ovšem je, že ve všech ostatních konfliktních oblastech jsou Apple i Google za jedno.

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Palestina ano, Tibet ne

Google ostatně nepoužívá podobný princip poprvé. Například Čína a Indie mají dlouholeté spory o oblast zvanou Arunáčalpradéš. Formálně se jedná o jeden z indických států, ale pod názvem Jižní Tibet si jej nárokuje Čína. Google tak Indům zobrazí oblast jako indickou a Číňanům jako čínskou. Z mezinárodního pohledu se zobrazuje jako v Googlu, tak v Applu jako rozporuplná.

K různým oblastem se chovají oba poskytovalé map různě. Z mezinárodního pohledu například shodně zobrazují jako konfliktní Pásmo Gazy, Kosovo nebo Kašmír. Naopak ustupují Číně, když na mapě vůbec nerozlišují Tibet.

Komentáře