Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple vydal trailer na nový film The Banker. Drama se Samuelem L. Jacksonem naznačuje zájem o Oscary
Samuel L. Jackson a Anthony Mackie ve filmu The Banker (Foto: Apple)

V současnosti Apple TV+ nabízí jen minimum obsahu a nový bude přibývat relativně pomalu. Firma se to ovšem – dle vlastních slov – snaží kompenzovat jeho produkčními kvalitami a kromě dětských pořadů má většina zveřejněných projektů rozpočty, estetiku i herecká jména zcela odpovídající prestižním dílům konkurence. Platit to má také pro nové drama z Ameriky 50. let The Banker, k němuž nyní Apple zveřejnil plnohodnotný trailer.

Film režíroval George Nolfi, jenž má ve své filmografii například Správce osudu a jako scenárista se podílel na Bourneově ultimátu.  Tentokrát se zaměřil na rasově stále silně rozdělené Spojené státy poloviny minulého století. Vycházejíc z reálných událostí vypráví příběh dvou realitních agentů Bernarda Garretta a Joea Morrise, afroameričanů s ambicemi vlastnit a řídit banku. Jelikož jim to kvůli barvě kůže tehdejší pravidla neumožňovala, rozhodli se svoje operace provádět anonymně, respektive skrytě. Pro veřejné vystupování našli obyčejného bílého dělníka a naučili ho všemu podstatnému.

V hlavních rolích se objeví herecké hvězdy Samuel L. Jackson a Anthony Mackie, které budou ve vedlejších rolích doplňovat Nicholas Hoult a Nia Long. Námět filmu dává vzpomenout například na černou komedii BlacKkKlansman od Spikea Leeho, která byla loni nominovaná na několik Oscarů.

Vzhledem k ději, obsazení, zpracování i tematice by nebylo překvapivé, kdyby měl Apple podobné cíle. Téma utlačování afroameričanů je v USA velice aktuální a zde je navíc přímo propojeno s ideou naplňování amerického snu. K tomu se pak připojuje atraktivní a podle traileru detailní zpracování historických reálií, které poskytuje průřez prakticky všemi úrovněmi tehdejší společnosti.

Se snahou zapojit se do Oscarového tažení může úzce souviset také zvolená distribuční strategie. Zatím stále zůstává otázkou, zda se Apple bude dlouhodobě přiklánět k – podle mnoha antikinematografickým – pokusům Netflixu zajistit jak promítání v kinech, tak co nejrychlejší dostupnost na streamovací službě. Kinodistribuce standardně vyžaduje mezeru alespoň několik měsíců a filmy Netflixu tak na velkých plátnech často není možné zhlédnout.

Promítání v kinech je ovšem jednou z podmínek pro zařazení do boje o ceny Akademie a problém se tak často řeší limitovaným uvedením. Něco podobného se událo loni s filmem Roma a Apple, zdá se, letos volí podobnou strategii. The Banker bude mít premiéru 21. listopadu na AFI Festu a od 6. prosince se objeví v několika vybraných amerických kinech. Předplatitelé Apple TV+ se pak na něj mohou těšit na konci ledna. Přelom roku je navíc poměrně typickým obdobím, kdy filmy, které se později ucházejí o Oscary, vycházejí.

Anthony Mackie, Nia Long, Samuel L. Jackson a Nicholas Hoult ve film The Banker (Foto: Apple)

The Banker bude druhým celovečerním filmem Applu. Prvním je drama o dívce z tradiční muslimské rodiny snažící se začlenit do prostředí současného amerického předměstí. Na streamovací službě vyjde před koncem roku. Předcházet mu budou dva seriálové thrillery Servant Truth Be Told 28. listopadu a 6. prosince.

Komentáře