Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Watch jsou spolehlivé při určování srdeční arytmie. Mnoho uživatelů ale na upozornění nereaguje

Jeden z problémů, se kterými se Apple Watch od začátku potýkají, je jejich přijetí v lékařské komunitě. Mnoho odborníků hodinky odmítá akceptovat jako seriózní medicínský nástroj. Proto jsou důležité nedávno zveřejněné výsledky studie potvrzující dostatečnou spolehlivost hodinek v upozorňování na nebezpečí srdeční arytmie. Překvapivě velká část participantů ji ale vůbec nedokončila.

Z pohledu Applu patří schopnosti Apple Watch měřit srdeční tep a u nejnovějších generací také EKG k jejich hlavním vlastnostem. Umožnily mimo jiné zorganizovat už několik klinických studií s naprosto bezprecedentním rozsahem a pravidelně se objevují příběhy lidí, kterým dost možná zachránily život. Sám Tim Cool řekl, že v budoucnu bude za hlavní přínos firmy označována oblast zdraví.

Výsledky studie pojmenované Apple Heart Study byly původně publikovány už letos v březnu. Více než 400 tisíc participantů pomohlo potvrdit, že hodinky srdeční arytmii nediagnostikují zcela spolehlivě, ale dostatečně na to, aby je bylo možné považovat za legitimní přístroj. Novější modely navíc obsahují čip přímo pro rozeznávání nejčastějšího typu arytmie, fibrilace síní.

Nyní v odborném časopise The New England Journal of Medicine vyšel článek blíže popisující metodologii a výsledky studie. Pro status Apple Watch je jedním z nejzajímavějších zjištění, že velká část participantů studii vůbec nedokončilo. Jednalo se při tom o lidi, u nichž hodinky diagnostikovaly nebezpečí fibrilace síní.

Pro magazín Business Insider to uvedl Mohamed Elshazly, odborný asistent medicíny z Weil Cornell Medical College, který článek recenzoval. „Mělo by to vést k promyšlení toho, jak se budou podobné studie organizovat v budoucnu,“ řekl.

Z lidí, kteří od Apple Watch dostali zdravotní notifikaci, jich do konce studie nedorazilo až závratných 79 %. Byli buď z různých důvodů vyřazeni nebo se nedostavili na nutnou konzultaci s lékařem. Ta zahrnovala test pomocí profesionálních lékařských nástrojů pro ověrění výsledků hodinek.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Přesto Elshazly zdůrazňuje, že Apple mnoho věcí udělal správně. Skvělým krokem podle něj bylo studii zorganizovat ve spolupráci se Stanfordem a její metodologii zcela oddělit od vlivu Applu. Ten ji pouze financoval. Apple Watch pal dosáhly skvělých výsledků, jelikož arytmii nediagnostikovaly zbytečně často – trefily se v 84 % případů. Pacienti navíc v době upozornění přímo prodělávali příhodu. Naopak počet lidí, u nichž byla později objevena fibrilace síní, dosáhl až tří tisíc.

Komentáře