Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bývalý designér Applu spouští vlastní službu pro streaming. Vyzývá Twitch a láká na exkluzivity

Světu hernímu streamingu dlouhou dobu vládne Twitch od Amazonu. Nedávno mu ale s velkými ambicemi začal konkurovat Mixer od Microsoftu, který například přetáhl Ninju (nejznámějšího herního streamera), a nyní se do boje pouští další potenciálně silný hráč. Přichází Caffeine, platforma od bývalého designéra Applu Bena Keighrana, která kromě herních streamů plánuje i vlastní obsah.

Ačkoliv jsou jeho soupeři v zásadě dvě z největších firem na světě, Keighran tomu nijak nepřizpůsobuje svoje očekávání. Jak vysvětluje magazínu Fast Company, Caffeine, který byl po dvou letech zkušebního provozu konečně spuštěn na ostro, má za cíl stát se největší streamovací platformou. Dopomoci mu k tomu má několik aspektů – financování od velkých televizních stanic, technologická převaha nad konkurencí a podstatně širší záběr.

Kromě sledování herních streamů láká Caffeine tvůrce i publikum na potenciálně všechny ostatní streamovatelné druhy zábavy, sport a interaktivní přenosy živé televize. „Tezí firmy je, že pokud se dokážete stát místem, kam mladí Američané chodí sledovat nejen živé přenosy Fortnite, ale také X Games, Coachellu a podobně, můžete se nakonec stát také místem pro filmy a seriály,“ popisuje Keighran zamýšlené směřování platformy.

Streameři i diváci mohou používat všechny hlavní platformy (Foto: Caffeine)

Od hlavních investorů, mezi něž patří Fox, Andreessen Howoritz a Greylock Partners, se mu podařilo získat zatím 146 milionů dolarů. Kromě toho uzavřel spolupráci s Fox Sports, Big East Digital Network, ESPN X Games, Red Bullem, Dream Hackem a FaceIT. To znamená, že Caffeine nabídne možnost sledovat jak esport, tak klasický sport a divák se může zároveň snadno stát také živým komentátorem a streamerem.

Nejen hvězdy zábavního průmyslu

K tomu se připojuje vlastní obsah vznikající ve dvou studiích v Los Angeles. Jen za první dva dny se díky hernímu streamu Offseta, rappera z uskupení Migos, podařilo pro platformu získat přes 40 tisíc diváků a v dalších dnech se čísla rychle vyšplhala na mnoho milionů. Své pořady na Caffeine mají také rapová hvězda Lil Xan, legenda The Game a další.

Caffeine si oblíbili i Offset a Lil Xan (Foto: Caffeine)

Veškerý obsah je přehledně uspořádaný v mnohem modernějším hávu, než jaký nabízejí konkurenční platformy. Začít sledovat stream megahitu Fortnite vyžaduje pouze jedno kliknutí, Red Bull je jen o pár kliknutí dál. Stejně jednoduché je začít vlastní vysílání, které má navíc probíhat v reálném čase bez jakéhokoliv zpoždění mezi vysílajícím a diváky.

Designérské know-how z Applu

Ve vzhledu a technologickém řešení je poměrně jasně viditelná Keighranova profesní historie designéra Apple TV v Applu. Od svého bývalého zaměstnavatele si bere také důraz na bezpečnost. Caffeine má využívat kombinaci strojového učení, lidských moderátorů a možnosti blokovat nevhodný obsah.

Ben Keighran, spoluzakladatel a CEO Caffeine (Foto: Caffeine)

„Z minulých chyb můžeme získat mnoho lekcí ohledně budování sociálních platforem toxicity, šikanování, nevhodného obsahu,“ říká Keighran. „Snažíme se tu opravdu vynalézt budoucnost televize a znovu promyslet vysílání,“ dodává. Streamerům chce poskytnout bezpečné místo pro vytváření mnoha různých typů obsahu, takže své publikum nebudou muset dělit mezi několika různými platformami.

Vydělávat na platformě lze podobným modelem jako u konkurence, avšak zaměřeným na efektivnější interakci mezi tvůrci a konzumenty. V chatu se například budou nejprve zobrazovat komentáře lidí, které daný divák sleduje. Sám se pak bude moci zviditelnit zakoupením široké škály vylepšených emoji. Streamer dostane polovinu jejich ceny a část zbytku putuje relevantním mediálním partnerům.

Influenceři a videotvůrci QJ Beat a Stella Chuu (Foto: Caffeine)

Caffeine je dostupný na iOS i Androidu a prostřednictvím prohlížeče samozřejmě také na desktopu. Je ovšem poněkud ironické, že mezi podporované prohlížeče patří jen Chrome a Firefox, nikoliv Safari od Applu.

Komentáře