Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Další narušení uživatelské bezpečnosti? Aplikace Facebooku na iOS sama spouští kameru na pozadí během používání
Mark Zuckerberg (Foto: Anthony Quintano)

I když se Facebook nyní snaží sebevíc, pravděpodobně už navždy bude mít nálepku společnosti, která díky svým nejasným bezpečnostním podmínkám vystavila uživatele možným pokusům o zneužití soukromých dat. Netřeba pak blíže vysvětlovat skandál s analytickou firmou Cambridge Analytica, která tato data využívala pro politické kampaně.

Především díky tomu přišel Facebook, který stále operuje s největší sociální sítí na světě, o důležité body, co se všeobecné důvěryhodnosti týče, a stále čelí kritickým poznámkám. Společnost Marka Zuckerberga možná bude muset řešit další závažný problém, který se děje v jeho aplikaci na operačním systému iOS.

Několik uživatelů nezávisle na sobě zjistilo, že oficiální iOS aplikace Facebooku automaticky spouští přední kameru iPhonu na pozadí, pokud je zrovna procházen příspěvkový feed. Jako první o tom informoval webový designér Joshua Maddux, který celou věc ověřoval na dalších pěti zařízení. A výsledek byl stejný. Pouze Android se choval standardně.

Nejlépe to ilustruje video, které Maddux zveřejnil na svém Twitteru. V něm můžete jasně vidět, jak scrolluje feedem a následně otevře profilovou fotku konkrétní značky, kterou takticky posune tak, aby šlo vidět „pozadí“. V levém boku se pak zobrazuje prakticky živý přenos toho, co uživatel dělá ve reálném světě.

Může za to iOS?

Je téměř jisté, že pokud se něco takového objeví zrovna u Facebooku, vyvolá to značné reakce. A právem. Společnost si již prakticky nemůže dovolit žádné chyby a pokud by se skutečně potvrdilo, že jde o špatné nastavení ze strany firmy Zuckerberga, byl by to další hřebíček do rakve.

Na druhou stranu je také možné, že jde o chybu iOS, konkrétně pak dílčích verzí iOS 13, které se jeví jako nepříliš stabilní a chyby reportuje řada uživatelů. Magazín The Next Web zmiňuje, že kamera na pozadí aplikace Facebooku bývá aktivována pouze u iOS 13.2.2 – u verze 13.1.3 nikoliv.

Jiní nicméně zase uvádí, že se jim chyba zobrazuje také na iOS 12.4.1. Pravděpodobně tak jde o nahodilé případy, avšak zatím není nic potvrzené. Je proto lepší v nastavení kompletně deaktivovat přístup aplikace Facebook ke kameře (Nastavení – Facebook – Kamera). Alespoň do doby, než se vše vyjasní.

Komentáře