Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Do aukce vstupuje raritní disketa pro Macy, která nese vlastnoruční podpis Steva Jobse

Cokoliv, co má na sobě podpis Steva Jobse, oplývá vysokou hodnotou. O tom se už přesvědčilo několik skalních fanoušků Applu, kteří neváhali za vlastnoruční Jobsův podpis utratit i desítky tisíc dolarů. Stále však na světě existují další raritní kousky, které nesou inkoust jednoho z nejzásadnějších podnikatelů moderní technologické doby.

Nově se do aukce dostává dokonce i takzvaný floppy disk, respektive klasická disketa, která dnes už nadobro opustila celý IT svět. Známá aukční síň RR Auction očekává, že se za ní utratí minimálně 7,5 tisíce dolarů, a to díky tomu, že jde o jednu z prvních disket s přednahranými systémový nástroji pro operační systém Mac OS.

Podle popisu má být v naprosto funkčním stavu, tudíž ji bude možné na vybraných retro strojích ještě přehrát (byť s těžko předvídatelným výsledkem). Vysokou hodnotu pak doplňuje vlastnoruční Jobsův podpis, který je uveden uprostřed. Největší příhoz za tento unikát je zatím ve výši 5 060 dolarů, což je v přepočtu nějakých 116 tisíc korun. Lze ale očekávat, že do skončení dražby se celá věc ještě vyšplhá nahoru.

Foto: RR Auction

Jaké další předměty sklidily úspěch?

Plakát

Posledním podepsaným artefaktem se stal plakát k Příběhu hraček z dílen studia Pixar, v němž Jobs hrál jakožto investor velkou roli (a pomohl například s vybudováním nového ústředí). Ten se vydražil za 31 250 dolarů, což je v přepočtu přibližně 725 tisíc korun.

Novinový ústřižek

Do aukce se dostal i podepsaný ústřižek z novin z roku 2008, který informuje o ceně druhé generace iPhonu. Nebýt Jobsova podpisu, nešlo by o nic zásadního, ale vzhledem k tomu, že tam byl, vyšplhala se cena na 27 tisíc dolarů, respektive 626 tisíc korun. Nutno zmínit, že vedle Jobsova podpisu se na ústřižku nacházel i podpis Tonyho Fadella z divize pro vývoj iPodů.

Magazín

Velmi zajímavá byla i dražba vůbec prvního čísla známého magazínu Macworld z roku 1984, na kterém byl Stevův podpis s věnováním jistému Mattovi, který si ho v roce 2006 odchytl na otevření Apple Storu na newyorské Páte Avenue. To se vydražilo za 47 775 dolarů (cca 1,1 milionu korun).

Vizitka

V neposlední řadě nelze zapomenout ani na legendární vizitku Steva Jobse s titulem předsedy představenstva Applu a původní adresou na cupertinské Mariani Avenue. Za tuto věc, na níž vystupuje kultovní duhové logo společnosti, neváhal neznámý člověk zaplatit 6 259 dolarů (zhruba 144 tisíc korun). Fór je v tom, že nebyla ani nijak podepsaná.

Kultovní vizitka Steva Jobse (Foto: RR Auction)

Komentáře