Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Éra skončila. Z Applu oficiálně odešel jeho šéfdesignér Jony Ive
Foto: Apple

To, co se očekávalo od konce letošního června, dnešním dnem vchází v platnost. Apple oficiálně opustil jeho dlouholetý člen, šéf divize pro industriální design a tvůrce těch nejikoničtějších zařízení s nakousnutým jablkem v logu – Jony Ive. V řadách cupertinské firmy působil od roku 1992, přičemž od roku 1996 vedl celý designérský tým.

Průběh Iveova chystaného odchodu byl dosud poněkud záhadou. Vědělo se, že odejde, ale nebylo zřejmé, kdy se tomu tak stane. Oficiální tisková zpráva hovořila o „konci letošního roku“, což mohlo znamenat několik variant. Nyní to ale vypadá, že Apple s touto legendou rozvazuje poměr před prosincem. Dokonce už zmizel i jeho profil z webové sekce vedení společnosti.

Jeho další štací je vlastní designérské studio LoveFrom, které rozjíždí ve spolupráci se svým dlouholetým kolegou a parťákem Marcem Newsonem. Očekává se, že s Applem bude prostřednictvím nového studia spolupracovat i nadále, byť jako externí poradce. Přímý vliv na designové dění kalifornské firmy tak již mít nebude.

Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

I tak se na něj ale nikdy nezapomene. Byl to právě on, kdo vytvořil první iMac v roce 1998, který byl založen na barevném pojetí a prakticky zpřístupnil pokročilejší technologii tehdejší doby běžným zákazníkům. Byl to Ive, jenž navrhl první iPod a samozřejmě také iPhone, který je dnes klíčovým jablečným produktem. Nehledě na to, že měl obrovský vliv na podobu iPadu i AirPods.

Odchod Ivea tak znamená konec jedné velké éry, která definovala novodobý Apple. Nově se jeho otěží chopí uznávaný Jeff Williams, který bude mít vedle softwarového designu na starosti i ten produktový.

Komentáře