Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Google zbrojí proti suverénním Apple Watch. Za více než 2 miliardy dolarů kupuje Fitbit

Apple Watch zcela jasně dominují trhu s nositelnými produkty. Drží v něm 50procentní podíl a díky neustálým inovacím se postupně stávají klíčovým zařízením, které se vyplatí nejen po stránce doplňku k iPhonu, ale také na sport a zdraví. A možná poněkud překvapivě dosud nenašly produkt, který by jim mohl silně konkurovat. To však nemusí platit napořád.

Google totiž včera sjednal akvizici firmy, která stojí za nejoblíbenějšími fitness náramky na trhu – Fitbit. Za sanfranciskou společnost, jejíž zařízení včetně chytrých hodinek řady Versa aktivně využívá až 28 milionů lidí po celém světě, zaplatil 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun) a má jasný cíl: vrátit Fitbit zpět k životu a výrazněji zacílit na Apple.

Fitbit Versa 2

Byť se Fitbit vždy těšil oblibě u běžných uživatelů, kteří jeho náramky používali během sportu, nikdy nedokázal oslovit náročnější cílovku, která chce od nositelného zařízení něco více. To se ostatně promítalo i na profitabilitě, jež gradovala ke ztrátě motivace samotné firmy. Problém byl však dost možná vcelku jednoduchý: absence zařízení, s nímž by se produkty nativně párovaly.

Jakmile Apple představil první Apple Watch, hned avizoval jejich propojitelnost s iPhonem, díky nimž získají mnohem větší využití a stabilitu. Nyní cupertinská firma od tohoto nastavení pomalu odstupuje a snaží se své hodinky zakládat na samostatnosti (viz separátní App Store, možnost eSIM a podobně), nicméně to ještě nějakou chvíli potrvá. Hlavní zařízení je v této oblasti stále velmi důležité.

Produkty Fitbitu v rukou Googlu by tak mohly mít výrazně jednodušší možnost párování se základním zařízením, jmenovitě s telefony Android, které by je mohly brát jako nedílnou součást. Nehledě na to, že by se na náramky a hodinky Fitbitu mohly dostávat zcela nové aplikace, přímo naprogramované pro specifické využití.

„Fitbit byl z pohledu celého trhu opravdovým pionýrem a vytvořil úžasná zařízení a zážitky pro celou komunitu uživatelů. Nemůžeme se dočkat, co nám přidání talentů z Fitbitu přinese na poli hardwaru, softwaru a umělé inteligenci v tvorbě nositelných zařízení,“ říká k akvizici viceprezident zařízení a služeb v Googlu Rick Osterloh.

Až čas ale ukáže, co konkrétně Google s Fitbitem provede. Je ovšem možné počítat s tím, že výhledově přijde větší konkurence pro Apple Watch, které zatím fungují na vlastním rybníčku a nikoho zásadního k sobě nepouští.

Komentáře