Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Instagram bez lajků je čím dál tím reálnější. Testování se rozšířilo i do Spojených států

Facebook a tedy i jím vlastněný Instagram a WhatsApp se pod vedením Marka Zuckerberga v poslední době rozhodl výrazně proměnit ve prospěch zvýšené míry soukromí a menšího zaměření na popularitu. Už v dubnu jsme informovali, že Instagram testuje verzi sociální sítě bez veřejně viditelných „lajků“. Toto testování se od té doby rozšířilo do několika zemí a nyní na seznam přibyly i Spojené státy. Zdá se tak, že zavedení změny je reálnou a pravděpodobnou možností.

Sociální sítě stanoví společenské platformy o rozsahu, s jakým se člověk nikdy v minulosti nesetkal. Lidská psychika, pro níž jsou sociální interakce zásadní, není připravena na zkušenost poskytovanou Facebookem nebo Instagramem. Stejně tak jako může někomu výrazně zlepšit náladu „lajk“ u příspěvku nebo fotografie, jejich nepřítomnost může mít dlouhodobě velmi negativní důsledky.

To je asi hlavní důvod, proč zvažovat skrytí měřítek oblíbenosti na sociálních sítích. Blíže ho popsal ředitel Instagramu Adam Mosseri včera na konferenci Wired25: „Je to o mladých lidech. Ideou je odtlakovat Instagram tak, aby jeho používání nebyla soutěž a dát lidem více prostoru zaměřit se na propojování s těmi, které mají rádi, s tím, co je inspiruje, hlavně se ale soustředíme na mladé lidi.“

Ve stejném rozhovoru Mosseri řekl, že Instagram bez viditelných počtů „lajků“ se začne v USA testovat v průběhu příštího týdne. Skupině vybraných uživatelů se při spuštění aplikace zobrazí zpráva vysvětlující, proč najednou u cizích příspěvků nevidí číselnou hodnotu oblíbenosti. Stále jim však bude dostupná pro jejich vlastní příspěvky. Je tedy otázkou, jak velký vliv může podobná změna ovlivnit interakci lidí se sítí.

Foto: Jane Manchun Wong

Kromě Spojených států se upravená verze Instagramu testuje v Kanadě, Irsku, Itálii, Japonsku, Brazílii, Austrálii a na Novém Zélandě, záběr je tedy už globálního rázu. Není úplně zřejmý důvod natolik širokého zavádění experimentu, na druhou stranu se jedná o mnoho různých společenských a kulturních prostředí, kde může mít sociální síť poměrně výrazně rozrůzněný status. Podstatné je také zodpovědět, zda a jak poměrně výrazná změna fungování Instagramu ovlivní život mnoha lidí, kteří jeho prostřednictvím přímo i nepřímo provozují byznys.

Komentáře