Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPad Pro s dvěma čočkami dorazí v první polovině příštího roku. Bude sloužit hlavně pro AR
Možná podoba nového iPadu Pro (Foto: TheAppleHub)

O novinkách Applu spekuluje kde kdo a o chystaných produktech firmy z Cupertina se vždy dozvídáme z celé řady více či méně spolehlivých zdrojů. Jeden z těch, jehož informace jsou již řadu let povětšinou velmi přesné, je Mark Gurman z agentury Bloomberg. O to zajímavější je tedy aktuální Gurmanova zpráva, která informuje o chystaných novinkách Applu na poli rozšířené a virtuální reality.

Tendence Applu ve větším vstoupit na pole rozšířené a virtuální reality jsou evidentní. Cookova firma postupně přichází s dílčími vylepšeními, která zařízení Applu po hardwarové i softwarové stránce na příchod rozšířené reality připravují, a opomenout nelze ani všemožné personální akvizice odborníků z této oblasti. Dlouhodobě se spekuluje také o příchodu prvního AR/VR headsetu. Podle poslední Gurmanovy zprávy to ale vypadá, že první bránou k rozšířené realitě bude, možná překvapivě, iPad.

Technologický gigant z Cupertina údajně pracuje na novém 3D senzorovém systému, který má poprvé dorazit s novou generací iPadu Pro. Vylepšené profesionální iPady mají přijít již v prvním pololetí 2020 a kromě nového kamerového modulu se dvěma fotoaparáty mají nové tablety přinést také speciální senzor pro zmapování okolního prostoru. Nový senzor bude sloužit k pořízení trojrozměrného modelu okolní místnosti, objektů či lidí a umožní tak různá využití rozšířené reality. Součástí má být i dvojčočkové kamerové osazení.

Trojrozměrným senzorem mají být v závěsu za iPady osazeny také iPhony Pro, které dorazí v září. V delším horizontu je pak údajně chystán také speciální headset, který bude kombinovat svět rozšířené a virtuální reality. Využití má najít primárně v herním světě, při sledování videí či v rámci různých telekonferencí. Tato náhlavní souprava by měla být k dispozici někdy mezi lety 2021 a 2022. V roce 2023 pak má dorazit ještě odlehčená verze zařízení ve formě brýlí, které budou vhodné i pro „civilní“ využívání.

Koncept AR brýlí od Applu (Foto: Taeyeon Kim/Behance)

Mark Gurman se ve svém reportu odkazuje na „zdroje obeznámené se situací“. Je ovšem otázkou, jak vážně se dají brát tyto exaktní časové předpovědi. Přeci jen, původní zprávy hovořily o tom, že první AR headset bude připraven již na rok 2019. Zájem Applu o virtuální a především rozšířenou realitu je ale nepopiratelný a je pravděpodobné, že nějakých novinek na tomto poli se dříve či později dočkáme.

CEO Applu Tim Cook o rozšířené realitě a jejím potenciálu mluví poměrně často a v Applu segment wearables, kam by spadaly právě i případné brýle či headset, jednoznačně vzkvétá. Skupina produktů, kam patří Apple Watch, AirPods či sluchátka značky Beats, slaví úspěch a postavení nositelných zařízení v portfoliu firmy je čím dál významnější. Rozšíření této skupiny o chytré brýle by tedy mohlo dát celému segmentu v rámci portfolia ještě další rozměr.

Je zřejmé, že pokročilý senzor pro mapování okolního prostoru bude pro pokrok na poli AR a VR klíčem. Technologii 3D mapování Apple údajně vyvíjí již několik let a má se jednat o pokročilejší verzi aktuálního systému Face ID, který Apple využívá k autentizaci uživatelů dle snímání jejich obličeje.

V Applu dle Gurmanova reportu na funkcích spojených s AR a VR pracuje okolo tisícovky inženýrů, kteří jsou vedení ředitelem Mikem Rockwellem. Jedná se o tým lidí s různým zaměřením, přičemž přítomni jsou v něm odborníci na herní software, mobilní hardware i třeba výrobu. Součástí pracovní skupiny jsou i bývalí odborníci z NASA, herní vývojáři a grafičtí experti.

Komentáře