Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jak se vyrábí Mac Pro? Apple dal nahlédnout do americké výrobní haly za 200 milionů dolarů
Záběr výrobní linky ukazuje počítače v několika různých fázích kompletace (Foto: Apple)

Nové Macy Pro se konečně začnou prodávat příští měsíc. Bude se jednat o zdaleka nejdražší a zároveň nejvýkonnější produkty, které Apple kdy nabídl a i přes velice omezenou klientelu tak s sebou nesou značnou prestiž. Jsou jakousi vizitkou společnosti – ukázkou maxima, které v současnosti dokáže nabídnout. Pro dovršení vysokého statusu je firma kompletuje přímo v USA v Texasu a neobvykle dala krátce nahlédnout do továrny, kde se to děje.

Nové Macy Pro vznikají v budově nepříliš vzdálené právě položeným základům nového velkého kampusu Applu ve městě Austin v americkém Texasu. „Stavět Mac Pro, nejvýkonnější zařízení Applu v dějinách, je pýchou a zároveň důkazem neutuchající síly americké vynalézavosti,“ řekl Tim Cook. Současné kroky společnosti jsou součástí velkých investicí do posilování technologické infrastruktury a průmyslu Spojených států.

Jedny z nejvýkonnějších desktopových počítačů na trhu se kompletují ve výrobní hale o rozloze necelých 23 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá více než dvěma fotbalovým hřištím. Pracuje zde více než 500 lidí několika různých specializací, srdcem celé operace jsou ale samozřejmě především dělníci, kteří Macy kompletují. Apple a jeho výrobní partneři do výstavby haly investovali více než 200 milionů dolarů, přičemž je to tatáž budova, kde byly vyráběny také minulé profesionální desktopy značky.

Každý Mac Pro v průběhu své kompletace procestuje kolem tříset metrů, přičemž některé součástky je prý nutné sesadit s přesností tloušťky lidského vlasu. Jak je zřejmé z prohlížení a používání samotných produktů, tolerance Applu jsou velice nízké. Odvíjí se od naopak velmi vysokých nároků na kvalitu zpracování a jeho detailnosti, v čemž je stále v mnoha olhedech lídrem na trhu.

Výrobní hala získala několik ocenění vzhledem ke své ekologičnosti. Využívá jen to nejmenší nutné množství vody a produkuje naprosté minimum odpadu. Také samotný nový Mac Pro je nejudržitelnější počítač, který Apple vyrobil za dlouhou dobu. Jeho vysoká modularita totiž zajišťuje jak snadnou opravitelnost, tak velmi dlouhou živosnost, protože zastaralé komponenty půjde prostě vyměnit za novější.

Kompletace Maců Pro není jen výsledkem jednoduchého rozhodnutí, ale stojí za ní vyjednávání přímo mezi Timem Cookem a současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten už od minulého roku zavádí dovozní cla na produkty vyrobené a přicházející z Číny, kde má Apple naprostou většinu své výroby. Cook Trumpa přemluvil, že nové počítače jeho firmy pro profesionály bude kompletovat v USA výměnou za výjímku z placení cla na jejich součástky.

Výroba Macu Pro

Apple ve své domovině kompletoval už minulou generaci Macu Pro, přičemž se potýkal s několika problémy. Ukázalo se, že v důsledku většinové výroby v Číně americký technologický průmysl není připraven na současné nároky. Nemusí se přitom jednat o extrémně citlivý hardware – výrobní linky Applu se zasekávaly kvůli neschopnosti vyrábět potřebné šroubky. Lze předpokládat, že tentokrát by společnost měla být připravena lépe a organizace kompletace ve Spojených státech není pouze, ač úspěšným, politickým krokem.

Komentáře