Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Lepší rodičovský dohled. V iOS 13 si brzy bude možné nastavit limity pro volání a posílání zpráv

Vzhledem k tomu, jak se technologie staly dostupnější a mnohonásobně uživatelsky přívětivější, je dnes (více než kdy jindy) větší šance, že se na nich uživatelé stanou závislí. To je samozřejmě případem i iPhonu, na němž mohou lidé trávit i několik hodin denně naprosto nevýznamnou prací, která jim nic nepřináší.

Jako velký problém to vnímá i samotný šéf Applu Tim Cook, který před časem řekl, že „pokud se lidé více dívají do obrazovek svých zařízení namísto do očí svým blízkým, je něco špatně“. Nejen z tohoto důvodu tak vývojáři Applu vytvořili užitečnou funkci pod názvem Čas u obrazovky, která debutovala na iOS, aby se následně dostala do iPadOS a také macOS.

V podstatě jde o možnost, jak si nastavit přesné limity k používání daných aplikací a webových stránek, které se objeví tehdy, jakmile se budou blížit svému naplnění. Tím předají impuls uživateli, že je čas, aby například Instagram přestal pro dnešek používat.

Čas u obrazovky obsahuje mnoho osobních informací o používání aplikací

Využití je však mnohem více. Nehledě na to, že lze kontrolovat různé denní i týdenní statistiky (detailně jsme se tomu věnovali v minulém článku).

Obecně pak Čas u obrazovky může velmi dobře sloužit rodičům, kteří mohou nastavovat příslušné limity pro své ratolesti. To se týká zejména hraní her, které mnohdy děti žádným způsobem neposouvají kupředu a velice rychle se na nich pěstuje závislosti. Problémem však nemusí být pouze hry, ale také třeba nadměrné volání přes FaceTime nebo zprávy přes iMessage.

Nemusí jít ani tak nutně o plýtvání mobilních dat, pokud není zařízení připojené k Wi-Fi, ale spíše kontrolu, se kterými osobami děti komunikují a potažmo jaké zprávy si s druhou stranou posílají. Není nutné dodávat, že děti mohou být prostřednictvím digitální komunikace snadno zneužitelné, a právě i proti tomu Apple bojuje.

Toto rozšíření Času u obrazovky dorazí v iOS 13.3, jak ukazuje první vývojářská beta. Součástí bude i specifická funkce, která přesně stanoví, s jakými lidmi mohou dětští uživatelé komunikovat a se kterými naopak ne (linka SOS bude povolena neustále). O to se bude starat výhradně rodič. Zatím však není jisté, kdy přesně novinka dorazí. Je ale patrné, že Apple na nových možnostech pro správu chování na iPhonech, iPadech či Macích stále pracuje.

Komentáře